Слушнав истрели, моето срце престана да чука – многу прашања за трагичната смрт на кралот на модата и понатаму немаат одговор!

15 јули, 2020
versace

На денешен ден пред 23 години, беше убиен славниот „крал на модата“, Џани Версаче.

Роден е на 2 декември 1946 година во градот Реџо ди Калабрија, на југот на Италија. Неговиот татко бил продавач на домашни апарати, додека неговата мајка е шивачка. Во времето кога се роди Џани, Втората светска војна беше завршена, Италија беше поразена и сиромашна и животот беше тежок, но неговата претприемничка мајка одлучи да ги земе работите во свои раце и отвори салон за кроење. Тоа беше извонреден потег, кој на крајот ја промени светската мода.

<p>Na današnji dan pre 23 godine ubijen je čuveni "kralj mode", Đani Versaće.</p>

Тој беше прогласен за „крал на модата“, и ја оправда оваа титула, а денешната мода, која ни е позната, ја создаде тој, син на шивачка, кој беше првиот што ја разбра важноста на славните во првите редови на модните ревии.

Утрото на тој судбоносен 15 јули 1997 година, Џани имаше причина за радост и насмевка на лицето. Семејната модна компанија „Версаче“ достигна вредност од милијарда долари. Неколку дена пред тоа, неговата сестра Донатела и братот Санто, потпишаа договор на векот со банките во Њујорк. Нивната семејна компанија излезе во јавноста.

<p>Na današnji dan pre 23 godine ubijen je čuveni "kralj mode", Đani Versaće.</p>

После ова, Џани оди на неговата омилена дестинација, Мајами, град што креаторот го обожаваше многу.

Тој не знаеше дека и Ендру Кунанан пристигна во Мајами од Њујорк, човекот кој уби четири лица во четири различни делови на Америка. Син на Филипинка и Италијанка, згоден, интелигентен и елегантен работник, тој беше познат како тинејџер за неговата способност да измислува и раскажува фантастични приказни. Тој благодарение на неговиот пријатен изглед, шарм и способност да измислува приказни за своето семејство, несомнен историчар од Сан Хозе, некако успеа да се инфилтрира во високото општество во Калифорнија, но и низ Америка, каде што имаше богати љубовници, претежно постари мажи кои му даваа пари …

<p>Na današnji dan pre 23 godine ubijen je čuveni "kralj mode", Đani Versaće.</p>

Како и да е, тој не можеше никако да воспостави контакт со еден од неговите „капитални“ ловови. Најголемата цел во животот на Ендру Кунанан беше Џани Версаче, светскиот моден крал и најбогатиот хомосексуалец, популарен и познат од двете страни на Атлантикот.

Во првата половина на јули Кунанан беше најбараниот човек во Америка и тоа го знаеше, дури и го сакаше тоа. Тој знаеше дека нема што да изгуби и сакаше да направи нешто големо, нешто за што ќе се памети. Иако ФБИ го бркаше низ цела Америка, тој мирно пристапи кон Џани Версаче, кој се враќаше од прошетка. Го пресретна на скалите на неговата луксузна вила на главното шеталиште во Мајами, испука два куршуми кон него и мирно си замина. Четири дена подоцна, полицијата го пронајде телото на Ендру Кунанан во чамец.Тој се самоубил.За време на убиството, Џани беше придружуван од неговиот долгогодишен животен партнер и љубовник, поранешен модел и моден дизајнер Антонио Дамико. За среќа, тој не отиде на прошетка со него тоа утро.

– Слушнав истрел. Моето срце одеднаш престана да чука. Истрчав надвор и тогаш го видов Џани како лежи на скалите покриен со крв – рече Дамико во април 2017 година и за прв пат по 20 години зборуваше за убиството на славниот креатор.

<p>Na današnji dan pre 23 godine ubijen je čuveni "kralj mode", Đani Versaće.</p>

Две децении подоцна, истрагата за убиството на Џани Версаче е сè уште отворена и многу прашања чекаат одговор.

Дали убиецот и неговата жртва се познавале? Кој беше вистинскиот мотив за Кунанан? Дали е нарачано убиството и дали мафијата стоеше зад тоа? Дали била уценуван Версаче? Атентатот на познатиот креатор е сè уште интригирачки и денес, како убиството на Кенеди или смртта на принцезата Дајана и се смета за еден од настаните што го одбележа 20 век.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi