Анџелина Џоли по бурниот развод сфати едно- Децата не сакаат да бидете совршени!

27 април, 2020
217313_profimedia0467574367_ls

Во новиот број на списанието за родители „Тајмс “, актерката Анџелина Џоли зборуваше и за своето искуство со децата. Негуваната мајка на шестмина откри дека долго време се бореше да биде совршен родител и беше „ослободена“ кога сфати дека едноставно тоа не е можно.

Анџелина Џоли и нејзиниот сега поранешен сопруг Бред Пит делат шест деца, 18-годишната Мадокс, 16-годишната Пакс, 15-годишната Захара, 13-годишната Шајло и 11-годишните близнаци Нокс и Вивиен.

Со години, убавата актерка успешно ги балансира многуте одговорности, како мајчинството, кариерата и секојдневните обврски.

Сега 44-годишната Џоли, која последните четири години ги помина во судски процеси со поранешниот сопруг, зборуваше за улогата на родителството. За една статија од магазинот „Тајм“ која се занимава со теми за родители, Џоли зборуваше за сè што заклучи во време на корона пандемијата.

Во ова време на пандемија, моите мисли се со сите родители, мајки и татковци кои се дома со своите деца. Се надевам дека секој успева да остане позитивен, смирен и да стори сé со многу љубов. Едно нешто што ми помогна беше сознанието дека не е можно да се биде совршен родител “, рече таа, додавајќи: „Она што е најинтересно е фактот дека вашите деца дури и не сакаат вие да бидете совршени. Единствената работа што тие ја сакаат е искреност. Најважно е да не престанете да се обидувате. Колку повеќе им давате простор да блеснат таму каде што сте вие слаби, толку повеќе ќе бидат посилни луѓе “.

Таа објасни дека децата едвај чекаат да им помогнат на своите родители и не треба да бидат спречени во тоа. „На крајот, она што навистина е важно е тимот што вие го создавате. На некој начин, децата нè воспитуваат и ние растеме со нив“.

„Се сеќавам на денот кога решив дека сакав да станам родител. Не беше тешко да ја насочам целата моја љубов кон тоа мало битие и да се посветам на нешто што беше многу поважно од мојот живот“, рече таа. Таа одлучи дека најтешко е да се сфати е дека сега е одговорна за едно живо суштество и дека остатокот од нејзиниот живот треба да се бори за него.

„Ги оставив настрана сите соништа од тогаш. Децата станаа мојот центар. Беше нова вештина за совладување“.