Една од најбараните модели се пожали за нејзиното страдање во детството: „Се борев“

26 април, 2020
54ecebf6eab8ea6b518b4567

Карли Клос беше повисока од повеќето момчиња во градинка и училиште, а потоа и од наставникот. На 14 години, таа веќе започна успешна кариера како модел.

Манекенката Карли Клос (27) е висока 188 сантиметри, а ова и помогна за нејзината кариера, но како дете страдала поради тоа.

Карли зборуваше за нејзиното детство во шоуто на YouTube на „Без филтер“ на Наоми Кембел, велејќи дека се срамела од својата висина и се обидела да го забави нејзиниот раст.

„Се борев со тоа. Јас бев повисока од сите момчиња, вклучително и од наставникот. Сакав да го запрам мојот раст“, рече манекенката. Таа објасни на кој начин сакала да спречи да биде повисока.

„Ги ставав работите на главата, но ништо не функционираше. Ако имаше решение, сигурно ќе успеев во тоа“, рече Карли. На 13 години и било кажано дека е премногу висока за професионално да се занимава со балет.

„Во ред беше, затоа што дури и не сакав да се занимавам со тоа“, истакна Карли. Таа додаде дека со текот на времето научила да го сака своето тело и висина, а тоа многу и помогнало во нејзината кариера.

View this post on Instagram

Suited up for @wsjmag

A post shared by Karlie Kloss (@karliekloss) on

„Дизајнерите често ми дозволуваа да затворам ревии затоа што знаеа дека можам да го направам тоа одлично“, рече Карли, која стана манекенка на 14 години. Само три години подоцна, Vogue Париз ја рангираше меѓу „Топ 30 модели од 2000-тите“.

Карли во моментов е во изолација со нејзиниот сопруг, претприемачот Џошуа Кушнер (34) во нивниот дом во Њујорк.

Парот се венчаше во 2018 година, а манекенката поради него е дел од јудизмот. „Го следев срцето и се оженив со човек што го сакам и покрај сите компликации што доаѓаа со тоа“, рече таа.