Еве како принцот Хари се претставува и се потпишува по напуштањето на семејството

14 април, 2020
Naslovna

Излегувањето од кралското семејство донесе уште неколку промени во животот на принцот Хари.

Синот на принцот Чарлс и покојната Лејди Дајана на почетокот од јануари објави дека неговата сопруга Меган Маркл и тој се повлекуваат од функциите на високи членови на кралското семејство и дека со себе донесе бројни промени во нивните животи. Војводата и војвотката од Сасекс во иднина ќе живеат во Канада, тој нема да може да носи униформи, забрането му е да ги користи бројните привилегии што ги имал како внук на кралицата Елизабета Втора.
Сепак, Хари не се чинеше да се откаже од сè што имаше како член на кралското семејство! Имено, иако тој беше познат во текот на целиот живот како принц Хари, тој неодамна почна да се претставува и го потпишува своето полно име – принцот Хенри Чарлс Алберт Дејвид, војвода од Сасекс.
Според „Дејли меил“, во документот што тој неодамна го потпиша се наведува токму ова име, а не презимето Монтбатен-Виндзор, кое го назначи кралицата Елизабета за потомци и го носи неговиот син Арчи.