Глобален успех и патот до распаѓање на девојките кои го прекршија протоколот кога станува збор за принцот Чарлс!

26 април, 2020
download

Posh, Scary, Baby, Ginger и Sporty Spice во 90-тите беа на врвот на нивната слава, при што се разликуваа од сите останати артисти на сцената. Од тогаш до денес, тие останаа една од најголемите поп сензации во светот.

Во 1994 година, во Лондон беше формирана женска поп група, која наскоро стана една од најголемите во историјата на музиката. Пет члена на групата Spice Girls, Гери Халивел, Викторија Адамс (сега Викторија Бекам), Ема Бунтон, Мелани Браун и Мелани Чишолм го освоија светот во многу краток временски период, а до ден денес останаа како еден од најпопуларните британски бендови во историјата.

Во раните 90-ти години, Боб и Крис Херберт решија да формираат женска група која би можела да се натпреварува со машки бендови кои во тој момент „палеа“ и до денес „палат“ на светската сцена. Тие имаа во предвид дека “Take That“ групата беше една од најпопуларните во тоа време.

Тие започнаа аудиција за женска поп-група, при што се пријавија 400 девојчиња. После неколку недели разгледување, одлуката падна на 12 од нив за последната селекција. Од 12-те, само Гери Халивел дојде на втората аудиција. Таа, Викторија, Мел Б, Мел Ц и Мишел Стивенсон беа избрани. Заедно, тие поминаа два месеци на снимање песни напишани од долгогодишни соработници на Боб Херберт, а една од нив, „Sugar and Spice“ која беше инспирација за името на групата да прослави подоцна.

Формирање и прв сингл од популарна група
По неколкумесечна подготовка и проби, Стивенсон беше исфрлена од групата и беше заменета со Ема Бунтон. Во тој момент, Гери сфати дека групата може да се викаат Spice. Девојчињата беа фрустрирани од договорот што го имаа и режимот што Херберт им го наметна, а тие самите започнаа да бараат подобри услови. Потоа добиле и сигурен договор и тука започна приказната. Тие наводно ги украле снимките од некоја продуцентска куќа, а во тоа им помагал продуцентот Елио Кенеди.

До средината на 1996 година, групата го смени своето име во „Spice Girls“, а во јули истата година го издадоа својот деби сингл „Wannabe“. Песната веднаш стана хит и почна да биде дел од топ листите, а „Spice Girls“ прво се појавија во телевизиско шоу со видео кое го снимија во Св. Хотел Панкрас Гранд во Лондон. „Wannabe“ брзо стана глобален хит и стана најпродаваниот деби-сингл на сите времиња во Велика Британија. Песните „Say You’ll Be There“ и „2 Become 1“ добија голема публика, а тие го издадоа својот деби албум „Spice“ во ноември 1996 година.

Една година подоцна, тие исто така го освоија американскиот пазар и нивната слава достигна кулуминација. Кога го изведоа „Who Do You Think You Are“ на Brit Awards, 1997 година, вниманието го украде мини фустан со британското знаме што го носеше Гери, што стана еден од најголемите моменти во историјата на поп музиката. Девојките се запознале и со членовите на кралското семејство и го прекршиле протоколот кога го бакнале принцот Чарлс во образ.

Глобален успех и патот до распаѓање
Синглот „Spice Up Your Life“ излезе во октомври 1997 година, а еден месец подоцна го издадоа албумот „Spiceworld“. За време на нивниот најголем успех, нивниот менаџер Симон Фулер беше отпуштен од работа, кога самите решија да се грижат за своите кариери. Во март 1998 г., Гери соопшти на остатокот од групата дека се повлекува, но девојките решија да продолжат со групата. Додека беа на турнеја во САД, тие ја објавија песната „Goodbye“ во 1999г., кога го снимија и последниот албум.

Иако се собраа во неколку наврати до денес, групата неколку пати на задоволство на своите фанови најавија враќање во целосен состав. Медиумите сè уште се многу заинтересирани за нивниот приватен и деловен живот и продолжуваат да им ги следат стапките што и да прават.