Интересни факти за актерската легенда: Тој бил бездомник, спиел на улиците и никогаш не застана на олтарот

26 април, 2020
Ал Пачино

Легендарниот актер Ал Пачино го слави 80-тиот роденден и е скоро 60 години на сцена. Во текот на неговата кариера, тој има остварено голем број на значајни улоги, а во својот приватен живот, никогаш не застана пред олтарот.

Еден од најголемите холивудски актери на сите времиња е секако Ал Пачино. Тој има одиграно голем број на улоги каде глумел лоши момци, а некои од неговите улоги се култни – како оној во „Кум“. Една од неговите последни значајни улоги е онаа на Џими Хофа во наградуваниот филм на Мартин Скорсезе, „Ирец“, но списокот со ликови што ги отелотвори во текот на неговата кариера е навистина значаен.

Алфредо Џејмс Пачино е роден во Њујорк на 25 април 1940 година, а неговите родители Роуз и Салваторе Пачино се по потекло од Италија. Добитникот на Оскар Пачино се откажал од средно училиште на 17-годишна возраст и работел како чувар, возел автобус, работел во пошта и извршувал разни професии за да заработи за живот. Порано играл бејзбол и сакал да стане спортист, а пријателите го викале „Актер“ како тинејџер. Пачино започнал да пие и пуши кога имал девет години, а на 13-годишна возраст редовно пушел марихуана, но никогаш не користел тешки лекови.

Тој глумеше на подземната сцена во Њујорк, а во студиото „Чарли“ го запознал Чарли Лаутон, кој подоцна ќе стана негов ментор и најдобар пријател. Во овој период, славниот актер бил бездомник и често спиел по улиците, во театарот или кај пријател. На 22-годишна возраст му претходеше смртта на неговата мајка и дедо, по што станал дел од организација на професионални актери, „Студио студио“. Во 2010 година, тој станува Потпретседател на истата организација.

Тој одби многу улоги и никогаш не застана пред олтарот!

Тој глумеше во Бостон Чарлс Плејхаус во 1967 година, што беше негова прва долга актерска работа, и таму ја запознава актерката Илил Клејбург, со која подоцна ќе се пресели во Њујорк. Тој ја освои наградата Тони за своите улоги на Бродвеј и прв пат се појави на големото платно во 1969 година во „Јас, Натали“. Оттогаш, неговата кариера презема само нагорна траекторија, а соработуваше и со бројни режисери и колеги и стана легенда во светското кино.

Интересно е што Пачино никогаш не се оженил. Со текот на годините, тој беше поврзан со бројни колеги, Дебра Вингер, Велд и Пенелопе Ен Милер, Дајан Китон, но тој никогаш не застана на олтарот. Тој има близнаци со Беверли Д’Ангело, а има и ќерка со В.Д.

Тој се поврза со улогата на Мајкл Корлеоне на многу нивоа. Актерот отсекогаш бил огромен обожавател на Вилијам Шекспир, а имал и режирано неколку театарски претстави направени според негова заслуга. Тој низ годините одби бројни улоги, вклучително и улогата на Хан Соло во Војна на вездите.