Испливаа до сега необјавени пикантерии за Коби Брајант и неговата жена.

15 април, 2020
kobi

Во страшна несреќа која се случи во Калабасас, Калифорнија, животот го загубија еден од најдобрите кошаркари во историјата и неговата 13-годишна ќерка.

Зад легендата на Лос Анџелес Лејкерс се наоѓа сопругата на Ванеса и уште три ќерки, најголемата гордост на Коби Брајант, која честопати истакнува дека и покрај сите успеси во животот, тој е најмногу благодарен за она што овие дами го прават неговиот живот.

Познатиот кошаркар ја запознал Ванеса Лејн во ноември 1999 година, кога тој имал 21 година, а таа имала само 17 години. Брајант бил на разговор по повод снимањето на неговиот деби музички албум и во зградата каде што се одржил состанокот се запознал со младата танчерка Ванеса. Парот многу брзо станал неразделив, а само шест месеци подоцна Коби ја запроси својата девојка.

Таа изгубила важен дел од животот заради нејзината врска со спортската суперѕвезда: бидејќи таа сè уште била во средно училиште, Ванеса била принудена да не оди на матурската вечер и да го заврши училиштето вонредно заради вниманието што го привлекувала. Сепак, парот не се грижел за ништо – важно беше само тие да бидат заедно. Како што еднаш кажал еден од нејзините роднини, кошаркарот не сакал Ванеса да потпише предбрачен договор „бидејќи премногу ја сакал“.

Младиот пар стапи во брак на 18 април 2001 година, а на романтичната церемонија биле отсутни најблиските на Коби. Неговиот татко Џо и мајка Памела, наводно, се спротивставувале на бракот од повеќе причини – најмногу затоа што кошаркарот се мажи толку млад и затоа што Ванеса не е Афроамериканка. Поради ова, тие воопшто не комуницирале со нивниот син две години, сè додека парот не ја добил првата ќерка.

Две години по свадбата започнаа заканите за да се уништи нивната врска. Вработен во хотел во Колорадо, во 2003 година го обвинил Брајант за силување, а кошаркарот се појавил на прес-конференција со сопругата и му рече на светот:

– Ти си мојот ‘рбет. Ти си мојот благослов. Ти си дел од моето срце. Ти си воздухот што го дишам. Ти си најсилната личност што ја познавам и жал ми е што мора да се справиш со ова.

Тој признал дека имал односи со вработена во хотелот, но истакна дека тоа не било силување.

Во почетокот на 2005 година, Ванеса била повторно бремена, но доживеала спонтан абортус, а Коби тогаш изјавил дека се обвинува себеси за стресот што го предизвикал на неговата сопруга.

– Ние треба да го градиме нашето семејство. Но, поради мојата грешка, поради оваа тешка година, го изгубивме нашето бебе –  искрено се изјаснил Коби.

Во 2011 Ванеса сакала да поднесе развод, но откако се дознала дека е бремена одлуката била променета.

Минатиот јуни, двојката беше неизмерно среќна бидејќи станаа родители по четврти пат – Наталија, Џиџи, Бјанка и Капри, а кошаркарот открил дека планирале и понатаму го шират кланот Брајант бидејки Ванеса копнее по свој син.

После дваесет години споделување на добро и лошо, смеење, расправии, разделување и простување, доживувајќи бескрајна и најголема радост во животот четири пати, Ванеса Брајант ги загуби сопругот и ќерката, две од петте среќи во нејзиниот живот.