Калембер со трогателна порака до Драган Вучиќ!

6 мај, 2020
Capture

Владо Калембер преку социјалните мрежи се збогува со својот пријател, Драган Вучиќ.

Нашиот реномиран музичар, композитор и ТВ презентер, Драган Вучиќ, почина  на клиниката за инфективни болести. И покрај сите напори на лекарите и целиот стручен тим, Вучиќ, за жал, му подлегна на вирусот со тешка болест на белите дробови.

Целата македонска јавност сочувствува со семејството на Вучиќ, но и некои одјавните личности се огласија преку социјалните мрежи во врска со оваа трагична вест.

Калембер со пријателот се збогувал споделувајќи фотографија и трогателна посвета.

“За жал, изгубив уште еден одличен пријател, еден од најпознатите македонски телевизиски презентери. Тажно е … Збогум стари … Кога и да ми се јавеше, велеше:” Здраво, стари! ” Неодамна ми испрати една твоја песна за да снимаме дует. Еден ден кога ќе дојдам горе, ќе ја донесам таа снимка … па ќе отпееме “, напиша тој покрај фотографијата.

Драган Вучиќ е роден во Скопје во 1955 година, во 1990-тите беше пејач на поп-фолк групата Кода, а во текот на својата кариера режираше бројни забавни емисии и компонираше многу поп-хитови.

Најновиот проект на Драган Вучиќ беше Гурмански муабети на Телма, кој го снимаше на Балканот со познати музичари, актери и јавни личности.