Кејт го „откачи“ принцот Вилијам преку телефон!

13 октомври, 2020
кејт

Кралска „шлаканица“ на идниот крал

Иако тие се во среќен брак веќе девет години и имаат три деца, врската помеѓу 38-годишната Кејт Мидлтон и 38-годишниот принц Вилијам и претходно имаше подеми и падови. Новата книга „Битката на браќата“ од кралскиот историчар Роберт Лејси открива непознат детал за тоа како војвотката од Кембриџ раскинала со Вилијам преку телефон во 2007 година додека била на работа, во време кога тие сè уште биле девојче и момче.
Кејт во тоа време работеше како купувач на модни додатоци за модната куќа „Jigsaw“.

Таа излезе од собата само по еден час, а подоцна им соопшти на своите пријатели дека сега е соло.

Врската со Вилијам беше на „тенок мраз“ што го направи принцот несигурен дали сака да гради иднина со неа. Тој наводно и се јавил на 11 март 2007 година за да разговара за тоа додека Кејт била на работа.

„Кејт се извини од состанокот и отиде во просторијата каде што немаше кој да разговара со Вилијам. Таа излезе само по еден час и подоцна им соопшти на своите пријатели дека сега е соло ‘, откриваат доверливи извори. Кејт наводно не сакала да седи дома и да плаче по паузата, но отишла да се забавува во ноќните клубови во Лондон.


Но, по десет недели од раскинувањето, парот се смири и беше виден како се бакнуваат и одлично се забавуваат на забавата организирана од принцот Вилијам во неговиот дом. Да потсетиме, ова не беше нивна прва пауза. Родителите на седумгодишниот принц Џорџ, шестгодишната принцеза Шарлот и двегодишниот принц Луис се сретнаа во 2001 година на Универзитетот во Шкотска каде и двајцата студираа. Тие наскоро започнаа врска, а првото раскинување се случи во 2004 година. „Бевме многу млади и двајцата сè уште се баравме“, еднаш Вилијам ги коментираше нивните бурни љубовни почетоци.