Кралските кучиња имаат сопствени слуги и живеат подобро од луѓето

11 јуни, 2020
dvor

Кучињата во кралскиот дворец живеат подобро од персоналот

Не е тајна дека британскиот кралски суд е „оаза“ на луксузот. Кралицата, кнезовите, принцезите, војводите и војвотките – уживаат само во најдоброто. За нивниот живот да остане удобен како и до сега, секојдневно се грижи ’армијата’ од персонал, готвачи, стилисти, возачи, чувари, собарки, батлери …

Но доста интересно е дека кучињата на Кралицата Елизабета , две корги, исто така познати и како кучиња со “најсладок заадник во светот “, живеат подобро од повеќето од „обичното “население, а луксузот кој им е “на дланка” , повеќето од нас можат само да го сонуваат.

Сето ова го откри поранешниот готвач на кралското семејство, Дарен МекГрејди, кој исто така откри и во своето видео на Јутјуб како готви деликатеси особено за кучињата.”Кога започнав да работам во Бакингемската палата, не очекував да готвам за кучињата на кралицата. Во тоа време имаше 12, а дури 30 за време на нејзиното владеење. Мислев дека ќе готвам за кралеви, кралици и претседатели. Некое време и готвев, но во почетокот готвев за коргите. Подготвував свежа храна за нив секој ден. Тие имаа свое мени“, започна тој со исповед, што шокираше многумина.

Готвачот, кој работел во палатата 15 години, детално опишал што и како се подготвувал за кралските кучиња. Морав да вложам многу напори кога го подготвував менито за кучињата. Нивните оброци вклучувале зајак, пилешко месо, црн дроб, говедско месо, зелка и ориз. Најважното нешто во врска со месото беше тоа што требаше да се сече на мали парчиња. Никаде не смее да има коски. Замислете ако кучето се задушеше, ќе бев во голема неволја “, рече тој.

Сепак, ова не е крај на луксузот што го уживаат миленичињата на кралицата, кои исто така уживаат во кралскиот третман ноќе. Имено, кутрињата имаат свои слуги кои ја поминуваат целата ноќ под “будно око” за да се осигураат дека ништо не им недостасува. „Тие спијат во својата луксузна соба во мали плетени корпи, украсени со панделка, и ги надгледуваат двајца слуги. „Кученце 1“ и „Кученце 2“, така се викаа “, откри Дарен.

View this post on Instagram

🐕СОБАКИ В КОРОЛЕВСКОЙ СЕМЬЕ. Часть 1. Корги Королевы. . ☀️ За 68 лет правления Елизаветы II в Букингемском дворце жили 30 собак породы вельш-корги пемброк, которые были потомками ее первой собаки Сьюзи. . ☀️ Британские монархи заводили во дворцах корги еще со времен короля Георга IV, который умер в 1830 году. . ☀️ В обществе корги Елизавета живет с детства. В 1933 году герцог Йоркский подарил своим дочерям — Елизавете и Маргарет, забавного ушастого щенка корги. Старшей Елизавете тогда было семь лет. Официальное имя щенка было Розавел Золотой Орел (Rozavel Golden Eagle), а домашняя кличка малыша была Дьюки («Герцог», The Dookie). Елизавета влюбилась в него с первого же дня. . ☀️ Первую собственную собаку по кличке Сьюзен (Susan) Елизавете подарили на 18-летие в 1944 году. . ☀️ Ни одной собаки из своего королевского питомника Королева не продала — она дарила щенков в знак признательности и любви. Когда Сьюзен умерла, королева похоронила корги в своем саду на собачьем кладбище, и оставила памятную надпись. . ☀️ После того, как в 2009 году две королевские корги скончались от рака, Королева решила больше не разводить эту линию собак, полагая, что болезнь может быть наследственной. После этого потрясения королева прекратила разводить щенков и при дворе остались только две собаки корги — Холли и Уиллоу. . ☀️ 15 апреля 2018 года Елизавета II приняла непростое решение усыпить последнего из королевских корги Уиллоу (ему было 14 лет), который болел раком. За 18 месяцев до его ухода королева простилась с любимым Холли, которому было 13 лет. Уиллоу была потомком в 14 поколении собачки Сьюзан, которую молодой Елизавете подарили на 18-летие в 1944 году. Таким образом, впервые с 1945 года монарх Великобритании не владеет собакой породы корги. . ☀️ В 2015 году было сообщено, что королева больше не будет разводить корги, так как не хочет оставлять их после своей смерти. . . . #queen #queenelizabeth #dog #royal #royalcorgi #королева #королеваелизавета #собака #коргипемброк

A post shared by Жизнь Королевской Семьи🇬🇧 (@royalfamily_life) on