Лепотан кој претежно се расправал со колегите, а освен жените, ги сакал и мажите…

4 април, 2020
Screenshot_3

Марлон Брандо во 1947 година го привлече вниманието на јавноста во филмот Стенли Ковалски, по што се издигна меѓу ѕвездите.

Марлон Брандо беше еден од најпознатите и највлијателните актери во втората половина на 20 век. Стела Адлер го учела да глуми, а потоа го привлече вниманието на публиката со улогата на Стенли Ковалски во 1947 година и оттогаш се вклопи во актерската легенда.

Како тинејџер, Брандо бил малку непослушен и неговите родители имале многу проблеми. Тој бил избркан од училиште затоа што возел мотор во салата, а потоа влегол во црква и од камбаната извадил дел од ѕвончето кој тежел 55 килограми и го закопал во близина. За да бидат работите уште подобри, тој организирал потрага по виновникот со цел никој да не се посомнева дека се работи за него. Подоцна се преселил од Минесота во Њујорк, каде работел како келнер и готвач.

Тој два пати одбил улога за култниот филм „На доковите на Њујорк“ без воопшто да го прочита сценариото. На крај, Брандо се предомислил, но не бил задоволен како одглумил и на премиерата на филмот само станал и си заминал разочаран од салата. За оваа улога тој го добил првиот оскар за најдобра машка улога.

Заработувал милиони

Оскарот што го добил подоцна му бил украден, а тој тоа не го забележал до 1994 година, кога неговиот адвокат го известил дека златната статуа се продава на аукција во Лондон. Френк Синатра никогаш не му простил што му ја земал улогата. Марлон Брандо не го сакал неговиот колега Бурт Рејнолдс до тој степен што кога открил дека може да го глуми Мајкл Корлеоне во „Кум“, тој кажал дека нема да го глуми Вита ако Бурт.

За само 12 дена снимање, во 1978 година тој остварил 2,25 милиони долари на филмот Супермен. Му биле понудени два милиони долари за улога во филмот „Темниот филм 2“, но поради пневмонија, тој морал да ја одбие улогата.

Ги сакал и мажите и жените

Бурниот актерски живот на Бренд бил проследен со бурен приватен живот. Тој наводно долго време бил во врска со Мерилин Монро, но имал и хомосексуални искуства, од кои не се срами. Тој бил во љубовна врска со пејачот Боб Дилан, а имал и љубовник, Волли Кокс. Сепак, тој повеќе ги сакал жените. Тој се оженил со Ана Кашифи во 1957 година и бракот траел две години. Негова втора сопруга била Мовита Кастанеда, мексиканска актерка. По неа на ред дошла колешката Тарита Терипа. Брандо исто така водеше љубов и со својот колега Џејмс Дин со кој наводно имале садомазохистичка врска во која и двајцата уживале.

Марлон Брандо уште во младоста бил секс симбол, а на крајот на животот тој бил подобро познат по семејните и здравствените проблеми отколку по актерството. Имал проблеми со тежината и дијабетесот. Легендарниот актер починал на 1 јули 2004 година на 80 годишна возраст.