Љубовниот живот на Џордан: Платил 168 милиони за развод, па се оженил со манекенка со чудна клаузула

23 април, 2020
Naslovna

Приказната за Мајкл Џордан, или серијата „Последниот танц“, објавена неодамна на етерот, е дефинитивно нешто за што се зборуваше најмногу во последните неколку дена!

Покрај откривањето на некои непознати работи од животот на Џордан, исто така прави и самиот легендарен играч на Чикаго Булс, кој зборува за деталите на неговите соиграчи. Така, на пример, открил како го „фатил“ Денис Родман во кревет со Кармен Електра и зборувал за кокаинот во Биковите. Додека публиката со нетрпение ги чека другите епизоди од серијата, ние ќе ве потсетиме на неговиот приватен живот, кој исто така беше експлозивен како и неговата кариера.

Како прво, поради разводот со неговата прва сопруга Хуанита Ванаи, која мораше да плати неверојатни 168 милиони долари во декември 2006 година. Исто така, во тоа време беше најскапиот случај на развод на славна личност. Мајкл и Хуанита се во брак од 1989 година, имаат три деца, а вреди да се спомене дека тие предадоа документи за развод во 2002 година, но се откажаа.

Две години по неговиот најскап развод, Џордан се запозна со кубанскиот модел Ивет Пријето во ноќен клуб со која почна врска.

Една година подоцна, тие започнаа да живеат заедно, во 2011 година, Ивет е запросена од Мајкл, за во 2013 година да ја крунисаат со свадба од преку 500 луѓе во црквата во Палм Бич.

Останатите 2.000 гости им се придружија на младенците во огромен шатор пред хотелот „Мајами Мериот“. Неговите поранешни соиграчи Скоти Пипен и Тони Кукоч, како и поранешниот њујоршки центар Патрик Евинг, беа меѓу гостите.

Интересно е што Џордан бараше целиот настан да биде надвор од очите на јавноста, и според тоа, сите свадбени работници се обврзаа и потпишаа договор дека деталите за свадбата не треба да бидат откриени пред јавноста.

Исто така, новата сопруга на Џордан мораше да потпише предбрачен договор за да не се повтори ситуацијата на неговата прва сопруга.

Сепак, медиумите тогаш објавија дека постои една клаузула во која се вели дека во случај на развод, Ивет би добила 1 милион долари во брак секоја година. Ако бракот надминува 10 години, тогаш Ивет ќе добие по пет милиони за секоја година. Што се однесува до самата Кубанка, таа некогаш била во врска со Хулио Иглесијас Јуниор, син на познатата пејачка и брат на попознатиот Енрике Иглесијас. Само една година откако се омажи за Џордан, манекенката стана мајка и роди близнаци – Викторија и Изабел.