На само 13 години изгубила невиност, пиела и пушела! Несреќното детство на Кејт Мос ја однесе во самоуништување, алкохолизам и дрога!

14 мај, 2020
kejt mos

Британската манекенка Кејт Мос (46) е родена на 16 јануари 1974 година во лондонскиот кварт Кројдон. Таа е позната како манекенка која работеше кампањи со најпознатите модни дизајнери, но и како личност која секогаш се впушта во разни скандали и афери со мажите. Таа потекнува од сиромашно семејство. Нејзината мајка Линда работела како продавачка во бутик, келнерка во паб или асистент во фризерски салон, додека татко и, Питер Едвард бил вработен во компанијата “Пан АМ”.

Како дете, Кејт била многу дружељубива и послушна.Таа сакала да се дотерува и многу рано започнала да покажува афинитети за модата. Нејзините родители ја насочиле кон уметноста, одела на часови по балет и пијано и учествувала во драмската група на нејзиното училиште.

Кога имала 13 години, нејзините родители решиле да се разведат и тоа во голема мера го одредило нејзиното однесување во иднина. Иако навидум добро го поднела разводот на нејзините родители, во овој период Кејт почнала да се однесува проблематично.

– Моите родители ми дозволија буквално сè. Пушев и пиев пред нив кога имав само 13 години. Потоа, почнав да излегувам и се враќав дома после три часот наутро – изјавила таа во една прилика кога зборувала за пубертетот.Таа не се согласувала најдобро со нејзиниот помлад брат Ник, кого го нарекувала размазено дете. По разводот на родителите судот одлучил Кејт да  живее со нејзината мајка, а Ник со нивниот татко, но идната манекенка никогаш не почувствувала дека нејзината мајка се грижи доволно за неа, и таа се обидела да го надомести тој недостаток бегајќи кон самоуништување.

Во средно училиште таа започнала да ја покажува својата бунтовничка страна, нејзините оценки биле лоши, но била редовна ученичка.

Набргу била забележана од модниот агент Сара Дукас додека се враќала од годишен одмор на Бахамите со нејзиниот татко.

– Манекенството и овозможи да избега од суровата реалност, поточно од лошата семејна состојба. Распаѓањето на бракот на нејзините родители имаше силно влијание врз Кејт. За неа е тешко да се врзува со некого затоа што како млада жена била сведок на пропаднатиот брак на нејзините родители. Затоа одбира деструктивни врски – тврди нејзин близок пријател.

Иако на почетокот на нејзината кариера имаше застрашувачки искуства со лажни фотографи, нејзината снаодливост ја внесе брзо во бизнисот.

На 14-годишна возраст, ја доживеала својата прва тинејџерска љубов со другар од училиште. Таа ја изгубила невиноста пред тоа, за време на одмор на Бахамите, со згоден Американец кого никогаш не го видела повторно.

Сепак, нејзината прва сериозна врска била со три години постариот Кларк. Во врска биле една и пол година. Во тоа време, таа започнала да бележи професионален успех, но од друга страна, таа мораше да се справи со бројните притисоци затоа што модните критичари создадоа комплекси со коментари дека е ниска и дека не е убава.

Успех и покрај 170 см  висина

Сето ова не му пречело на идниот одличен пријател и моден магионичар на Кејт, Џон Галијано, кој наскоро ја ангажирал.

Таа заработи големи пари, но ги доживеа и лошите страни на професијата, како што се бескрајни забави, пијанство и косумирање дрога.

– Сите се опивавме на тие настани. Во тоа време, мислев дека многу добро си поминувам, но сето тоа стана претерано. Немаше ништо нормално во тоа – изјавила таа подоцна.

Во тоа време таа била спротивност на модните кралици, како Синди Крафорд, Клаудија Шифер и Наоми Кемпбел, со кои сè уште е многу блиска.

За разлика од колешките, Кејт не била толку висока, ниту можела да се пофали со облини. Иако различна од другите, на почетокот на нејзината кариера снимала бројни кампањи за познати модни брендови како „Гучи“, „Долче и Габана“, „Келвин Клајн“, „Шанел“.

Откако се преселила од Лондон во еден од светските модни центри, Њујорк, таа се здоби со имиџ на модел кој ги менува стандардите. Таа беше обвинета за растечкиот тренд на анорексични модели, а токму тој т.н. „хероински шик “ и донесе богатство.

Откако дошла во Америка, манекенството беше нејзината виза за влез во светот на џет-сетот. Имаше 20 години кога го запозна актерот Џони Деп и лудо се заљуби во него.

-Пред да ја зашпознаам Кејт, никогаш не бев заљубен – коментирал тој пред пријателите.

„Јас сум луд за неа“, своевремено изјавил актерот, кој е десет и пол години постар од неа и наскоро почна да живее со неа.

Нивната врска завршила по четири години, кога Деп решил да ја напушти. Актерот го замени моделот со нејзината француска колешка Ванеса Рај, додека Кејт утеха побарала во алкохолот и дрогата.

Една година подоцна, во интервју за магазинот „Дезет“ и „Збунето“, таа признала дека сè уште не закрепнала од Деп, а интересно е што била интервјуирана од Џеферсон Хак, кој подоцна стана татко на нејзиното дете.

Тие ја започнале врската во 1999 година, а новинарот наводно ја освоил  манекенката со неговиот саркастичен коментар дека „мириса на урина“. После три години врска, во септември 2002 година, тие станаа родители на девојчето Лила Грејс.

Иако била мајка, Кејт немала намера да ја намали својата желба да се забавува, па затоа организирала забава за крштевката на нејзината наследничка, за која нејзините соседи тврдат дека траела три дена и три ноќи.

Лекови и алкохол

Почнала да се опива повторно и да влегува во површни врски, меѓу кои е и со актерот Даниел Крег. Сепак, манекенката најмногу ги шокираше нејзините најблиски, како и целата јавност, со нејзината врска со пет години помладиот контроверзен рокер Пит Доерти.

Нивната љубов траеше од 2004 до 2007 година и за тоа време врската беше проследена со скандали, проблеми со дрога и алкохол.

– Ги запознав сите нејзини момци, но никогаш нема да ми биде јасно што виде во Пит Доерти. Колку и да звучи неверојатно, јас искрено мислам дека е среќна со него – рекол во тоа време нејзиниот добар пријател Дејвид Танг.

– Знам дека тој има лошо влијание врз мене, но едноставно не можам да си помогнам. Има нешто што постојано ме враќа – признала своеглавата Британка.

Во 2005 година, таа се соочи со јавни скандали заради кои  го заработи неславниот прекар „Кокаинска Кејт“.

Таа година, британските медиуми објавија серија фотографии на кои се гледа како шмрка кокаин, а се шпекулираше дека за тоа е виновен Доерти, кој ги продал фотографиите на таблоидите за 105 илјади фунти.

Кејт ги изгубила сите профитабилни договори набргу потоа. Сфатила дека мора да ги промени навиките и отишла на клиника за рехабилитација во Аризона. По третманот, таа доби бројни ангажмани..

Врската со Доерти заврши во 2007 година, а Кејт наскоро беше видена во прегратките на новото момче  музичарот, Џејми Хајнс.

 Свадба од соништата и развод во истата година

Контроверзната манекенка и пет години постариот пејач на групата „The Kills“ решија да ја крунисаат својата долгогодишна врска со брак во јули 2011 година.

Направиле луксузна и гламурозна свадба

Невестата на церемонијата носела венчаницата од нејзиниот добар пријател Џон Галијано, кој бил со неа уште од почетокот на нејзината кариера.

Двојката се разведе по неколку години, а манекенката наскоро започна врска со 13 госини помладиот фотограф Николај Фон Бизмарк, член на едно аристократско семејство со официјална титула на гроф.

Во почетокот на 2016 година, Кејт ја напушти модната агенција „Бура“, која ја откри кога имала само 14 години и започнала своја модна агенција „Агенција Кејт Мос“.

Во меѓувреме, Кејт продолжи да снима со полна пареа за „Топшоп“, „ИСЛ“, „Калвин Клајн“. Таа ја направи последната голема кампања со Џиџи Хадид за Стјуарт Висман.