Наоми Кембел вели дека не се појавувала на насловни страни во одредени земји поради бојата на нејзината кожа

21 јуни, 2020
dfghj

Наоми Кембел вели дека не се појавувала на кориците на списанијата поради нејзината боја на кожа. Супермоделот (50) се изјасни за расизмот во светот на модата, признавајќи дека тоа ја прави „безначајна“. Таа изјави за „Тајмс“: „Ме прави лута. Минатата година ми беше одбиено влегување во хотел на југот на Франција заради мојата боја на кожа. Грубо е. Погрешно е.“


Убавицата продолжи да ја фали Ана Винтур, главен и одговорен уредник на американското издание на магазинот „Вог“, за изборот на насловните страници.

Таа рече: „Всушност, мислам дека Ана Винтур неодамна беше многу храбра. Таа призна дека модната индустрија е премногу непотребна. И, исто така, ми рече дека мора да се бори со сета сила за да ме одведе на насловната страна на американскиот Vogue прв пат, за што сум благодарна “.

Говорејќи на Радио 4 на Би-Би-Си оваа недела, Наоми раскажа како е воодушевена што побара од почетокот на нејзината кариера да биде насловната ѕвезда на изданието од јуни 1988 година. Но, при пристигнувањето во студиото, таа тврди дека и било „искоментирано“ од шминкерот: „О, не знаевме дека сте црни“. „Тој рече дека нема пудра за мене“, се сеќава Наоми. „Тој мораше да измеша неколку бои што ги имаше за да создаде боја која ми одговара, а тоа се состоеше од многу сива боја..“

Наоми додаде дека била стереотип како резултат на нејзината трка и честопати била третирана како „дух“. „Општо во модната индустрија, немавме седиште на масата што го заслуживме“, додаде таа. „Тоа не е еднаквост и тоа е она што треба да се случи во нашиот бизнис“. Таа раскажа како била етикетирана како „тешка“ кога укажала на дискриминацијата што ја доживеала додека е на работното место, но призна дека и се допаѓаат предизвиците низ кои поминува.