Почина познатата актерка од “Очајни домаќинки”

24 април, 2020
domakinki

Ширли Најт која публиката ја знае по улогата во серијата “Очајни домаќинки”, почина на 22 април во Тексас, на 83 годишна возраст.

Ширли имала долга филмска, телевизиска и театарска кариера. Освоила две номинации за Оскар уште во своите дваесетти години, потоа ја добила наградата Тони во 1975 година, а добитничка е и на три Еми награди.

Не е наведена причината за смртта. Познато е само дека била во домот на нејзината ќерка кога починала.

Има играно во сериите “The Outer Limits,”, “The Fugitive” и “The Virginian”, “Murder, She Wrote”, “Matlock”, “Ally McBeal” и “Desperate housewives”.