Пријателството на Рис Витерспун и Кери Вашингтон е дефиниција за силно и трајно

23 април, 2020
reese-witherspoon-kerry-washington-friendship-pictures (2)

Кери Вашингтон и Рис Витерспун можеби не изгледаат како најдобри пријатели во Latest Little Fires Everywhere, но надвор од екранот, тоа е друга приказна. Актерите всушност се пријателки со години и двете се многу вклучени во движењето Time’s Up. Со оглед на тоа колку се блиски, кога Рис се спремаше за серијата, таа веднаш знаеше дека Кери ќе биде „одлична“ за улогата на Миа Ворен. „Зборувајќи за потенцијални партнери, вие секогаш бевте некој со кој сонував да работам и тогаш поминавме толку многу време заедно – јас едноставно ги вреднував вашите мислења во овој простор“, изјави Рис пред Кери во интервју за „Вариети“. „И јас мислев да го продлабочам проектот и  навистина те ценев како партнер“.

Двете sвезди со текот на годините отворено ги поддржуваат меѓусебните кариери, а уште во 2016 година, Рис ја пофали Кери и ја нарече нејзина муза на Инстаграм. „Мојот пријател и една од моите омилени актерки / продуценти / мајки / филантропи, оваа жена е шампион за промени во светот на толку многу начини“, напиша Рис во пост за роденденот. Во чест на нивната силна врска и финалето на „ Little Fires Everywhere “, погледнете неколку од најубавите моменти на Кери и Рис заедно.