Принцот Филип избега од палатата поради актерката

10 септември, 2020
profimedia-0529646651

Ја молеше да спие со него

Иако навидум, нивниот брак, кој трае веќе 70 години, изгледа совршено, она што се крие зад четирите sида на кралицата Елизабета и нејзината сопруга принцот Филип, ги изненади сите. Благодарение на серијата „Круна“, гледачите ширум светот можеа да заклучат дека принцот Филип не беше премногу верен на кралицата, а таа тоа го знаеше и самата. Пред неколку години се знаеше дека принцот Филип има афера со светски познатата балерина Галина Уланова. Сето ова кралицата го дозна кога за време на петмесечна турнеја на кралската јахта, реши да го скрие подарокот во актовката на нејзиниот сопруг, во која потоа најде фотографија од веќе споменатата балерина. Самата афера, наводно, му помогнала на кралскиот пар да се зацврсти и да се одржи бракот, и покрај бројните предизвици. Но, пред неколку дена се појавија нови детали и сега е познато друго име кое се поврзува со 99-годишниот Филип.

Иако ниту еднаш ниту една жена не излезе во јавноста и призна дека спиела со принцот Филип, британските таблоиди повеќе пати пишуваа за неговото неверство со децениско известување. Иако особено му се допаѓаа келнерките и новинарите што ќе ги сретнеше за време на бројни интервјуа и скоро секогаш избираше непознати жени за љубовнички, тој не можеше да се воздржи од култната американска филмска актерка Вероника Лејк. Таа беше една од најпознатите девојки и една од најубавите русокоси досега.

Вистинска старлета, платина руса коса, низок раст и совршени пропорции наскоро станаа хит девојка од Холивуд што сите сакаа да ја имаат во својот филм, но и во кревет. Наводно, кога ја запознал, принцот Филип останал без зборови и ја молел да помине барем една ноќ со него. Некои извори тврдат дека таа се согласила да оди на вечера со него, додека други извори наведуваат дека тие страствената вечер ја поминале во кревет и дека принцот Филип честопати рекол дека тоа е неговата најдобра ноќ во животот. Според американските медиуми, Филип неколку пати избегал од кралската палата и ја излажал кралицата и измислил изговори само за да прелета преку океанот и да ја гледа Вероника во новите претстави во театарот. Кралицата дозна за аферата и после тоа и забрани на целата палата да гледа некогаш филмови во кои Вероника играше улоги.