Рита Ора обвинeта за blackfishing: „Чекај, таа воопшто не е црна?“

11 август, 2020
rita ora

Бројни обожаватели на пејачката Рита Оре се шокираа откако открија дека и двајцата нејзини родители се бели.

Ора е родена во Приштина, а нејзините родители се Албанци. Пред неколку месеци, таа зборуваше за Вог за нејзината етничка припадност и откри дека нејзиното семејство избегало во Англија за да избегне прогон.

„Кога започна конфликтот во поранешна Југославија, моите родители донесоа тешка одлука да заминат“, рече таа. „Косово секогаш ќе биде наша татковина и ние секогаш ќе бидеме горди Косовски државјани“.

Но, 29-годишната пејачка беше обвинета на Твитер за blackfishing, термин кој се користи за луѓе обвинети дека на социјалните медиуми се преправале дека се црни или мешани раси. Ким Кардашијан, Кајли Џенер и Ариана Гранде сите беа мета на слични обвинувања.

На социјалните медиуми, луѓето ја обвинуваат Ора дека присвоила црна култура со нејзиниот стил и имиџ.

Некои посочија дека пејачката претходно објавила фотографии од себе како носи афро фризура и плетенки и ја обвинија за културна апропријација.

View this post on Instagram

👾

A post shared by RITA ORA (@ritaora) on

Вреди да се напомене дека Ора зборуваше отворено за своето потекло многу години. Во интервју за Channel Four, таа зборуваше за тешкотиите во започнувањето нов живот како бегалец во Велика Британија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris