Се за животот на првата дама на Америка: Која е всушност Меланија Трамп?

27 април, 2020
Naslovna

Патот на Првата дама на Америка, славејќи го нејзиниот 50-ти роденден синоќа, од нејзината родна Словенија до Белата куќа било исто возбудливо како филмска приказна. Вистинска американска бајка која продолжува и денес.


Првата дама на Америка Меланија Трамп, моминско Кнаус, е родена на 26 април 1970 година во Севница, во регионот Долна Посавина, во тогашната Југословенска Република Словенија. Дипломирала на Средното училиште за дизајн и фотографија во Љубљана, по што го продолжила образованието на Универзитетот во Љубљана, но испаднала од првата година. Сопругата на 45-от претседател на САД порасна во скромен стан во Севница, сè додека како тинејџерка се пресели со семејството во поголема куќа во истиот град, а потоа и во стан во Љубљана.  

Резидентите на Севница, каде што порасна Меланија, велат дека нејзиниот татко Виктор, продавал делови за автомобили, а нејзината мајка Амалија работела како кројачка во фабрика за облека за деца. Некои медиуми исто така велат дека нејзиниот татко бил член на Комунистичката партија, како и многумина во Југославија, но нема официјална потврда за тоа. Првите модни чекори ги направи на 16-годишна возраст, а на 17 позираше за славниот фотограф Станет Jерк.

– Се враќав од модната ревија во Љубљана и ја видов пред зградата. Веројатно ја чекаше пријателката. Ја забележав затоа што беше висока и тенка. Пристапив кон неа и предложив пробна фотосесија – изјави словенечки фотограф за Ројтерс. Резултат на нивната соработка беа црно-белите фотографии на 17-годишната Меланија Кнаус, која се покажа како отскочна даска за нејзината кариера во моделирање која ќе ја однесе во Милано, Париз и Њујорк.

– На почетокот беше срамежлива, но брзо научи и беше заинтересирана за секој детал од процесот на фотографирање. Од заспаната грмушка, таа се претвори во гламурозна пеперутка – рече Јерк. Во Севница не се сеќаваат дека ја гледаат последниве години. Сепак, таа донираше брза помош во локалниот здравствен центар за да го прослави раѓањето на нејзиниот син Барон во 2006 година, една година откако се омажи за Трамп. Родителите на Меланија сè уште живеат во семеен дом со мал двор и неколку овошни дрвја, иако поминуваат многу време во Америка, каде живее нивната друга ќерка Инес.

И покрај тоа што нејзината приказна не беше буквално пат низ трње до ѕвездите, животот  која го води како сопругата на американски мултимилионер е далеку од нејзините скромни корени во Словенија. Пријателка од детството, Мирјана Јеланчиќ, изјави за медиуми кои го истражувале минатото на сопругата на Трамп дека се сеќава на Меланија како студентски модел, особено заинтересирана за уметност, историја и географија.

– Таа сакаше да чита и секогаш носеше книги со себе. Се сеќавам дека имаше опрема за вежбање во куќата и така таа се одржуваше во форма. Обожавала убава облека и знаела како да ја носи. Таа и даде на гардеробата личен печат со редизајн на нешто, таа беше одлична во освежувањето на старите работи. Ми беше јасно дека ќе работи во модната индустрија и покрај тоа што никогаш не тврдеше дека сака да биде модел. Таа ми рвелеше  дека едвај чека да оди во дизајн училиште во Љубљана – рече Јеланчиќ, сега директор на основното училиште, во кое и двете учеле таму.

– Се сеќавам на еден 8-ми март. Секоја година цртаме нешто на училиште што ќе им го даваме на нашите мајки. Еден од овие цртежи мајка ми сеуште го чува на ѕидот. Татко ми, сестра ми и јас ќе купувавме подароци криејки се од неа и ја изненадувавме секој пат – Меланија се сеќаваше на омилените моменти од детството во едно интервју.

Имаше 22 години кога беше избрана за прва придружба на Мис Словенија во 1992 година. Работела со славните фотографи, Хелмут Њутн и Марио Тестин; нејзините слики ги опфаќаат насловните магазини како „Vogue“, „Harper’s Bazaar“, „Ванити фер“, „Еlle“, „Alure“ … Се почесто се сликала во Америка па одлучила да го промени името.Во новите документи таа повеќе не беше Меланија, затоа што во Америка ја нарекоа Меланиџа, па ја избришала буквата Ј од нејзиното име. Значајна година во нејзиниот живот беше во 1996 година кога се пресели во Њујорк, каде го запозна Трамп.

Судната средба се случи во 1998 година на забава. Иако Доналд дојде со друга девојка, тоа не го спречи да и се додворува. Репортерите еднаш напишале дека тој ја испратил својата придружничка во тоалетот за да ја поправи нејзината шминка за да може да има неколку минути сам со југословенската убавица. Сепак, Меланија не паднала веднаш на шармот на Трамп. Всушност, таа одбила да му го даде телефонскиот број, таа го побаранеговиот. Тоа беше тест, да види дали тој ќе и го даде личниот број или работниот број. Доналд го помина тестот и ги дал сите негови броеви, но таа сепак чекаше една недела да го повика.

После неколкугодишна врска, Трамп и купи на Меланија венчален прстен од 1,5 милиони долари. Тие се венчаа на 22 јануари 2005 година во Вест Палм Бич, Флорида, и таа свадба беше прогласена за најгламурозна во 21 век. Невестата носеше венчаница со потпис на Диор, која чинеше 200 000 долари. Поради чиста количина чипка и бисери на неа, фустанот беше претежок, па Меланија подоцна се смени во фустанот на Вера Ванг. На свадбената торта имаше 3000 рози и сите медиуми зуеја околу оваа свадба.