Снимката по излегувањето од затвор откри како навистина изгледа “Зомби Анџелина Џоли”!

18 декември, 2020
e9550041-d94c-4e9e-99f4-74bfae724b0a


Сахар Табар, вистинското име Фатемех Кишванд, се прослави благодарение на селфињата што ги објави на социјалните мрежи. Поради нив, таа ги доби прекарите Иранска Анџелина Џоли и зомби Анџелина Џоли, но како што се покажа по нејзиното ослободување од затвор, Фотошопот е заслужен за нејзиниот изглед на социјалните мрежи отколку пластичните операции.

Неколку дена откако беше осудена на 10 години затвор, Сахар беше ослободена од затвор поради силен притисок од меѓународната јавност. Таа во моментов е со кауција и се надева дека ќе остане надвор од затвор.


Девојчето, кое на Инстаграм го следеа 486 000 луѓе, беше обвинето дека е лош пример за младите и дека не ја почитува Исламската Република. Во пролетта, таа молеше да биде ослободена од затвор затоа што била заразена со корона вирус. Анџелина Џоли се обрати и за помош.

Исламската Република има историја на злоупотреба на жени. Ние мора да се спротивставиме на политиката на поделба на половите”, рече таа.

Отпрвин, таа беше обвинета за богохулење, поттикнување на насилство, заработка на несоодветни пари и корумпирање на младите. Таа беше ослободена од две од четирите точки, и се надеваше дека ќе биде ослободена од преостанатите прекршоци обвинети против неа. Иранската национална телевизија ја емитуваше нејзината исповед, опишувајќи ја како „жртва на абнормална личност и ментална состојба“, која објавуваше „вулгарности“ на социјалните мрежи. Нејзините адвокати до судот доставија и медицински наоди, кои покажуваат дека Сахар исто така страдала од ментална болест и дека во последните десет години посетувала психијатриски институции.

Веста дека е ослободена од затвор ја објави иранскиот новинар и активист за човекови права Масих Алинејад.

„Денес иранска тинејџерка која објави крајно изменети фотографии од своето лице и затоа беше осудена на 10 години затвор е ослободена по големиот притисок од медиумите“, напиша Алинејад на Твитер.