Стана најплатен актер, а не сними ниту еден филм оваа година : Еве како му успеа тоа на големиот заводник

22 јуни, 2020
595529

По женскиот список со најплатени актерки во Холивуд, во кој Скарлет Јохансон го држи првото место со заработени 40 милиони долари, излегоа и податоци за машки колеги. На врвот е Џорџ Клуни. Познатиот заводник и „крал на текилата“ без ниту еден филм направен оваа година заработи неверојатни 239 милиони долари

Американски филмски актер, режисер, сценарист и продуцент се најде на врвот на списокот Форбс на најплатените холивудски ѕвезди.

Интересен факт е дека хонорарот од дури 230 милиони американски долари оваа година го заработи најмногу од профитабилниот бизнис на текила. Со пријателите Ранде Гербер и Мајк Мелдеман, ја основа компанијата Casamigos, која се занимава со производство на популаренниот алкохолен пијалок. Бизнисот расте зачудувачки, а тројцата партнери на врвот решија да ја продадат компанијата и се чини декатоа е многу мудар деловен потег за нив. Во јуни минатата година, Casamigos беше продаден за една милијарда долари.

Поради неговиот нов бизнис, но и неговиот се повеќе мирен приватен живот, откако стана татко на близнаци Ел и Александар, Клуни ја остави настрана својата филмска кариера.

„Јас глумав долго време и знаете дека имам 56 години. Јас веќе не сум човек кој ги освојува девојките, или барем не треба да бидам “, рече славниот актер, додавајќи дека само неколку проекти може да го натераат повторно да се појави на екраните на филмот.

Една од нив беше серијата ‘Catch-22’, која ја снимаше ова лето во Сардинија, Италија, кога имаше и сообраќајна несреќа.

‘Имам пари и можам да изберам во кои филмови да учествувам. Ако погледнете сè што сум бил во последните петнаесет години, ќе видите дека во повеќето случаи овие филмови не би постоеле дури и ако не прифатив да ги направам. Никој не сакаше да ги снима филмовите „Добра ноќ и добра среќа“, „Мајкл Клејтон“ и „Ниту на рајот ниту на Земјата“ и јас се обидов да ги извлечам “, рече највисоко платениот актер на денешницата во една прилика.