The Rock сурово му се обрати на Трамп: Каде си ?! Каде е нашиот лидер да подаде рака за скршената држава?

5 јуни, 2020
donald-tramp-dvejn-dzonson-830x0

Актерот објави видео во кое зборува за лошата состојба на Америка и го повика претседателот да и помогне на својата земја


Канадско-американскиот актер и продуцент Двејн Џонсон (48), попознат како „The Rock“, е пензиониран професионален борач, кој професионално спортуваше осум години пред да заплови во актерските води.


Популарниот актер сега на својот профил на Инстаграм објави видео во кое го критикуваше претседателот на Соединетите држави дека не покажува сочувство, инспирација, зајакнување или лидерство за време на кризата и протестите што се случуваат низ Америка. Многу луѓе го „обвинуваат“ претседателот Трамп дека не сочувствува со граѓаните на земјата што тој ја води, откако поминаа повеќе од 7 дена од почетокот на протестите – мирен и насилен поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, а тој не направи ништо за да ги смири.

Тензиите меѓу полицијата и демонстрантите ескалираа, а протестот наречен „Црните животи се подеднакво важни“, како и „Сите животи се подеднакво важни“ кои беа иницирани заради расизмот во Америка се влошуваат од ден на ден, па славниот актер реши да му постави на Трамп само едно прашање:


– Каде си? Актерот праша. Иако тој никогаш не го спомна името на претседателот, беше очигледно на кого му се обраќа, па продолжи: – Каде е нашиот водач во ова тешко време? праша тој.


– Овој пат кога нашата држава е на колена да се моли, кога е во болка, лута, фрустрирана, во маки, и се моли со испружени раце, само сака да ја слушнат – додаде Двејн.

Џонсон зборуваше многу елоквентно и емотивно за 8 минути и 25 секунди, а за смртта на Џорџ Флојд кој беше задавен од полицискиот службеник Дерек Шовин, додека коленото му беше притиснато на вратот, а Флојд не можеше да дише. Сите четворица полицајци кои тој ден беа на местото на настанот со Шовин, сега се обвинети за убиство, додека Дерек е обвинет за убиство од втор степен . Од тој ден започнаа протести во сите 50 држави во Соединетите држави, како и низ целиот свет, а одлуката на Трамп да доминира врз протестантите со фрлање на армијата на улиците, наиде на многу критики и разочараност од американските граѓани.

– Каде е нашиот сочувствителен водач, кој ќе застане пред својата земја, која сега е скршена на колена, и ќе рече: „Јас ти давам рака, застани со мене“. – Се разбира, сите животи се подеднакво важни. Буквално секој живот, затоа што ние како Американци веруваме во инклузивност, веруваме во прифаќање, веруваме во човекови права. Ние веруваме во еднаквост за сите – рече тој. – Но, во овој експлозивен момент, ние мора да потенцираме дека „црните животи“ се важни, затоа што има такви луѓе кои мислат дека не се, или дека не се доволно важни како „белите животи“ – заклучи Рок.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi