Поради својата вера, тој лобираше низ цела Европа и ги напаѓаше луѓето со проблеми со менталното здравје, a актерката која работела со него на сетот „ја извадил од памет“

10 јули, 2020
Annotation 2020-07-10 135211

Тој остро ги критикува верските дисиденти.

Американскиот актер Том Круз е познат по тоа што ги претставува своите мислења во јавноста, особено кога станува збор за религијата. Тој припаѓа на Скиентологијата веќе 30 години, а доказ колку верува во тоа е вербалниот напад врз неистомисленичката , актерката и моделот Брук Шилдс, за употреба на антидепресиви за лекување на постпартална депресија.

Тој ја нападнал колешката

Тој ја докажа својата визија за тоа колку е силна и неопходна скиентологијата неколку пати во јавноста, но само еднаш мораше да се извини за тоа. Имено, во 2003 година, тој започна силно да ја критикува психијатријата како гранка на медицината и луѓето кои се борат со ментална болест, па токму затоа го нападна и моделот Брук Шилдс. Тој смета дека неговото размислување е единствено правилно, поради што немилосрдно ги „застрелува“ ставовите на секој што мисли или го прави спротивното. Но, и покрај негативното искуство, манекенката го искара и рече дека треба тој да го спаси светот од вонземјаните и да им дозволи на жените, кои се борат со постпартална депресија, сами да одлучат која терапија е најдобра за нив, поради што таа подоцна мораше да излезе во јавноста и да се извини.

Tom Cruise

Ширење на вербата во Европа

Тој ја запозна верата кога и со својата прва сопруга, 64-годишната Мими Роџерс.Основачот на Скиентологијата, Рон Хабард, наводно, му помогнал во лекувањето на дислексија по што започнал силно да ја пропагира и верува дека само таа била е исправна за оздравување.

Тој вложи посебен напор да ја запознае Европа со верата, почнувајќи од 2005 година во Градскиот совет во Париз, каде исто така лобираше и на поранешниот француски претседател Никола Саркози и на политичарот Џенан-Клод Гаудин. Поради овој потфат, актерот беше прогласен за агресивен поборник на нивната идеологија, поради што тие одбија понатамошен контакт.

Како и во Европа, така и во Њу Јорк, пропагандата започнува со позитивна цел, хуманитарно собирање средства за да им помогне на службите за итни случаи, но потоа, за да се истакнат неговите визии, тој предлага терапија за детоксикација заснована врз работата на Рон Хабард. Ова ги налутило медицинарите и пожарникарите и тој ги изгубил симпатиите на јавноста.

Tom Cruise

Тој се обидува да ги пренасочи и децата

Верата на Круз беше проблем во сите досегашни бракови, затоа што тој ги сметаше своите жени и сопруги за луди, а најлошо од сè, ги свртел своите деца против нив. Актерот во контроверзната религија ги вклучи децата од неговиот брак со Никол Кидман, ќерка 27-годишниот Изабел и 26-годишниот син Конор, кои тие ги посвоија заедно. Децата затоа почнаа да се дистанцираат од нивната мајка Никол, која нејзиниот син дури и не ја покани на свадбата.

Бракот со Кејти Холмс не беше успешен, бидејќи се обиде да ја вклучи и нивната 14-годишна ќерка Сури во својата религија, која на мајката не и се допадана.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi