Стандарди за убавина низ историјата: Еве што се сметало за привлечно некогаш и сега

3 септември, 2020
brizit-i-kim

Современото доба донесе бројни промени во начинот на набљудување на убавината и физичките карактеристики на луѓето. Од една страна, не можеме да го игнорираме притисокот што жената мора да го прави на шминкање секој ден, да вежба, да се грижи за себе, да остане слаба, но да има облини, совршени заби и слично, а од друга страна, луѓе кои се различни и конечно им се дава можност тие немаат вообичаен изглед, не само за да светат и привлечат внимание, туку и да ја кажат својата порака гласно и јасно.


Телевизијата и филмската индустрија го менуваат начинот на користење на шминката. Во текот на педесеттите години од минатиот век, започна да се користи шминка, како основа, моливи за очи и руменило. Филмовите во боја стануваат популарни, а жените почнуваат да копираат лица од големиот екран, како што се Клара Боу, Елизабет Тејлор и една од најпопуларните – Мерилин Монро.

Денес, јавните личности користат силна шминка, разни темели и техники како што е контурирање. Се појавија нови производи, па затоа е невозможно да се замисли денешниот „изглед“ без бронзер, руменило, хајлајтер, сенка за лице, сјајни усни и слично.

View this post on Instagram

happy pride sisters 🌈🙌🏼

A post shared by James Charles (@jamescharles) on

Само сетете се на познатата манекенка Твиги, која ја прослави популарната фризура боб, а по чие појавување во јавноста, сите сакаа да изгледаат и да се облекуваат како неа.


Не можеме да ги заборавиме стилските икони како Брижит Бардо, Одри Хепберн и Софија Лорен, кои беа идеали за убавина.

View this post on Instagram

Brigitte in 1967. #brigittebardot

A post shared by Brigitte Bardot (@welovebrigittebardot) on

Денес, фигурата на песочен часовник е популарна, со изразени облини и рамен стомак. Голем задник и гради се пожелни, а нозете треба да бидат тенки и затегнати. Не можеме да не ја споменеме една од најпопуларните старлети во светот – Ким Кардашијан, која е особено заслужна за фактот дека вакво нешто сè уште е во мода.

View this post on Instagram

Real life mermaid 💖

A post shared by Kim Kardashian Style (@kim.kardashian.style) on


Сепак, не е сè толку црно и бело. Се сеќаваме на убавата Ели која стана заштитно лице на Гучи.