Студијата покажала кои се најсреќни: оптимистите, песимистите или реалистите. Во која група припаѓате вие?

5 август, 2020
сфсфс

Сепак, можеби се луѓето со реални очекувања кои чувствуваат најголема психолошка благосостојба. Тоа е барем заклучок од нова научна студија, која се обиде да открие каков вид на животен став нè прави најсреќни.

Дејвид де Меса од Лондонската Економска школа и Крис Досон од Универзитетот во Бату анализирале податоци од 1.601 лица, собрани меѓу 1991 и 2009 година. Податоците ги разгледувале нивните ставови за лична среќа, финансии, задоволство од бракот и други релевантни прашања.

Со интелигентни прашања, истражувачите можеа да утврдат кој од овие луѓе е оптимист, кои се песимист и кои се реални. Откако на овој начин ги класифицираа учесниците во експериментот, тие се обидоа да откријат која група од нив е најзадоволна од нивните животи.

The Ticket Dump, APC (@theticketdump) | Twitter

Заклучокот на нивната студија е дека луѓето со реални очекувања чувствуваат поголема психолошка благосостојба од оние кои очекуваат премногу или премалку од животот. Песимистите почесто биле депресивни од реалистите, а истото важи и за оптимистите. Реалистите најдобро ги трпеа разочарувањата, додека оптимистите им беше тешко да се соочат со изгубени очекувања. Песимистите не се котираа добро според овој критериум, иако во теорија тие веќе треба да бидат психолошки подготвени за разочарувања.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris