Светот се радува за бременоста на Џиџи Хадид

30 април, 2020
Naslovna

Речиси не поминува ни еден ден пред да видиме неколку нејзини фотографии и да прочитаме некои од нејзините детали за животот и кариерата, но малку се знае за вистинското име на славната манекенката.

Американските медиуми синоќа објавија дека Џиџи Хадид, една од најуспешните модели на планетата во моментот, е во блажена состојба, имено дека нејзиното момче Зејн Малик и таа го очекуваат своето прво дете. Убавицата сè уште не ја потврди среќната вест, и додека милиони нејзини и обожаватели на Зејн се радуваат на приновата, се сеќававме на еден многу интересен детал за нејзиниот живот. Поточно, за нејзиното име.

Кога се прослави пред неколку години, Џиџи Хадид привлече големо внимание и од познатите креатори и од меѓународната јавност. Причините за тоа се нејзината уникатна убавина, нејзиното пријателство со Кендал и Кајли Џенер, но и нејзиното необично име. Сепак, таа воопшто не се вика Џиџи – манекенката всушност е родена како Јелена Ноура Хадид!


Оваа позната убавица е родена и израсната во Лос Анџелес, а нејзиниот татко е успешен бизнисмен Мохамед Хадид, додека нејзината мајка е поранешна манекенка Јоланда ван ден Херик, убавица со холандско потекло. Преку нејзиниот татко, Џиџи има потекло од Дахер ал-Омер, принц од Назарет од 18 век!

Иако името Јелена е многу вообичаено кај нас, во Америка е исто толку ретко и невообичаено колку и Џиџи, па многумина се прашуваа зошто манекенката не го претставува нејзиното вистинско име. Како што пишуваше списанието Стил, мајката на Џиџи, Јоланда, го даде овој прекар уште кога беше многу мала.

„Мајка ми ја нарекуваше така кога беше мала“, рече Хадид во една пригода. – Но, само во куќата.