Таа го запознала случајно, се омажила за по само три недели: Сè што не знаевте за првиот брак на Џулија Робертс!

23 мај, 2020
Naslovna

Освојувачот на Оскар, Џулија Робертс денес е среќно мажена со Дани Модера, со која има три деца, но во нејзината биографија не е единствен нејзин брак. Во 90-тите години, таа беше во брак со десетгодишен постар музичар, добитник на Греми, Лајл Ловет, што многумина го заборавија.


Иако заедно глумеа во филмот „Играчот“ на Роберт Алтман во 1992 година и се запознаа, Џулија Робертс откри како се запознала со Лајл Ловет преку меѓусебни пријатели. Наводно, таа била голем љубител на неговата музика уште пред да го запознае, а таа ги слушала неговите песни во нејзиниот автомобил.  

Според списанието „People“, Џулија Робертс и Лајл Ловет ја започнале својата љубовна врска на почетокот на јуни 1993 година и ја изненадиле јавноста кога се венчале подоцна истиот месец во еден мал град во државата Индијана. Иако сè беше тајно, актерката се врати во сетот на филмот ‘The Pelican Dossier’, а за да го прослави овој важен настан во нејзиниот живот, колегите и остатокот од снимањето екипата и подарија забава на која сите носеа маички со наслов: ‘Тој е прекрасен човек … но навистина треба да направиш нешто со неговата коса ‘.  

Lyle Lovett and Julia Roberts (Photo by Jim Smeal/Ron Galella Collection via Getty Images)

Иако се чинеше дека прават сé што брзаат, нивната свадба сепак беше традиционална и церемонијата се одржуваше во црквата, иако тие започнаа да планираат сè само 72 часа пред да се обидат да „исцедат“ сè помеѓу неговите концерти и нејзиното снимање. Џулија дошла на олтарот разголена во венчаница во Commes des Garçons, која самиот зет ја купил.  

По венчавката, Ловет одржа концерт пред 10.000 луѓе, а во еден момент ја однесе Џулија Робертс на сцената и им рече на публиката: „Ова е најсреќниот ден во мојот живот“.

Сепак, не беше сè чудесно како што изгледаше. Две години подоцна, сè помина во удолнина кога новинарите ја снимаа Џулија Робертс танцувајќи прилично интимно со нејзината колешка Итан Хоук на деловна вечера. Таа се оправда велејќи се дека тоа е само танц, нема злосторство.

Во меѓувреме, поради бројните деловни обврски, двојката помина повеќе и повеќе време одвоени, а тоа е детал што не помина под радарот на медиумите. Иако изнајмиле куќа заедно во Лос Анџелес, тие сепак честопати престојувале во нивните домови, тој во родниот Тексас, а таа во Њујорк.

Во пролетта 1995 година, тие ја повратија силата и го признаа поразот. Во заедничко соопштение, тие открија дека ќе останат блиски и имаат голема поддршка едни на други.  

Дури и години подоцна, Џулија Робертс никогаш не рече дека нејзиниот брак е грешка, згора на тоа, таа мислеше дека некои други фактори влијаат на таквиот исход.  

„Никогаш не беше грешка. Премногу убави работи излегоа од сето тоа. Имавме неверојатно искуство и никогаш немавме лоши моменти. Она што имавме не е грешка”.