Таа има 32 години и најбогат музичар во светот

13 мај, 2020
Naslovna

Ријана го направи своето деби на годишната листа на најбогатите музичари во Велика Британија оваа година, на третото место, пред Елтон Џон и Мик Џегер.

Ријана живее во Лондон извесно време, па оваа година дебитираше на годишниот список на најбогатите музичари на „Сандеј Тајмс“. Прв на списокот е композиторот Ендру Лојд Вебер и вториот Пол Мекартни.

Музичката ѕвезда неодамна наполни 32 години, што значи дека таа го направи своето богатство за многу кратко време. Првиот албум го издаде во 2005 година, а во следните години таа сними серија од 14 хитови што се најдоа на топ листите. Иако нема издадено албум од 2016 година, таа продолжи да заработува пари со својот бренд.

Заработката на Ријана доаѓа во голем дел од козметичката марка Fenty Beauty, која го лансираше во 2017 година, а во која денес нејзиното пријавено 15 процентно учество вреди 351 милиони фунти, пишува ББС. Патем, Форбс минатата година напиша дека Ријана тежи околу 600 милиони долари.