Тајните на Холивуд кои ја потресоа јавноста, овие личности водеа двоен живот!

21 мај, 2020
брус

Познатите холивудски ѕвезди имаат премногу тајни кои не се познати за јавноста. Некои од нив водеа и двоен живот на кој никој не се надевал.

Оскаровецот Хоакин Феникс со години е многу ценет актер, а последната улога која ја воодушеви публиката беше улогата на социопатот Џокер. Како деца Феникс и неговиот брат Ривер се одгледани во религиска заедница позната под името “Божји деца”. Неговите родители се придружиле во заедницата во 70-тите години, па Хоакин патувал заедно со нив низ Јужна Америка. Оваа заедница била како култ. Откако целото семејство излегло од заедницата, тие оставиле се зад себе.

Актерот Рок Хадсон бил еден од најценетите имиња во Холивуд во 50-тите години, а глумел со Елизабет Тејлор и Џејмс Дин. Набрзо станал ѕвезда и се венчал со актерката Филис Гејтс. Причината за свадбата била неговата хомосексуалност, а агентите сметале дека ако се дознае во јавноста, ќе изгуби многу проекти. Бракот со Гејтс не траел долго, но Хадсон молчел се до 1984 година, кога јавно признал дека е геј, а воедно бил и еден од првите холивудски ѕвезди кои јавно зборувале за својата сексуалност.

Брус Џенер е роден во Њујорк во 1949 година, а за време на средношколските денови се истакнувал во атлетика, фудбал и кошарка. Подоцна дури учествувал и на Олипијада. Брус 40 години живеел со својата тајна. Откако во 2014 година објавил дека се разведува од својата долгогодишна сопруга Крис Џенер, го шокирал светот со одлуката да го смени полот. На 65 годишна возраст Брус станал Кејтлин, а денес живее со својата девојка во Лос Анџелес.

Легендарнара француска дизајнерка Коко Шанел до својата 27 година направила толку многу во кариерата и ретко кој можел да ја стигне во тоа. Направи револуција во модата со “малиот црн фустан” и водела успешна парфимерија, но во моментите на најголема слава и се случиле несреќи. Франција паднала под власт на Хитлер, а Коко во тоа време започнала врска со нацистот Ханс. Шанел наводно немала ништо против нацистичкиот режим бидејќи и самата била антисемитистка.

View this post on Instagram

МАЛЕНЬКОЕ ЧЁРНОЕ ПЛАТЬЕ, а также сумочка на цепочке, бижутерия, знаменитые по сей день духи под номером 5 и множество дамских шляпок. Габриэль Шанель произвела революцию не только в женской моде, но и в жизни и мышлении каждой женщины. "Une femme a besoin d'indépendance, pas d'égalité," – говорила она. (Женщине нужна независимость, а не равенство) 👒👗📿 "La mode se démode, le style jamais" (мода устареет, стиль никогда"). И стиль Chanel был в первую очередь удобным и практичным. Она разрешила носить женщинам брюки, ввела в моду тельняшки, а её маленькое чёрное платье можно было носить при любых обстоятельствах, всего-лишь подбирая аксессуары, согласно случаю. Чёрный – любимый цвет Шанель, другие цвета, по её мнению, только отвлекают внимание. Она утверждала, что будет носить чёрный до тех пор, пока не найдёт более насыщенный цвет 👜 Что до сумочки "2.55", то её Коко Шанель придумала, потому что устала носить в руках ридикюли, кроме того, она их часто забывала. Эту же сумку можно было повесить на плечо, оставив руки свободными. Кстати, в названии сумки зашифрована её дата создания – февраль 1955 года. 🛍 Знаменитые Chanel #5 Коко выбрала, потому что они не повторяли запах какого-либо одного цветка (как было принято до этого). Женщина должна пахнуть женщиной, а не духами, утверждала Габриэль, говоря об этом аромате. Другая знаменитая женщина, Мерлин Монро, на вопрос, что вы одеваете, когда идёте спать, ответила: только несколько капель Chanel #5. О том, как правильно носить духи, Шанель говорила: "Portez du parfum partout où vous voulez être embrassé" (носите духи там, где хотите, чтобы вас целовали). 👠 Ещё немного моих любимых высказываний от Коко Шанель: 🗯 Il n'y a pas de femmes laides, seulement des paresseuses. 🗯 Une femme a l'âge qu'elle mérite. 🗯 Vous pouvez être magnifique à trente ans, charmant à quarante ans et irrésistible pour le reste de votre vie 🗯 Le meilleur accessoire pour une femme: un bel homme. 🗯 Pour être irremplaçable, il faut être différente. А какая цитата вам ближе всего? . Кстати, в карусели трейлер фильма Coco avant Chanel (Коко до Шанель), рекомендую 👍

A post shared by Иностранные языки (@shkola_parole_krsk) on

Рок ѕвездаѕа Алис Купер на сцената бил познат како “злобнит дечко” заради своето однесување, но работите зад камерите биле сосема поинакви. Алис израснал во христијанско семејство, неговиот татко и дедо биле пастори. По неколку години живот како рок ѕвезда Алис повторно им се вратил на старите навики, т.е. почнал да живее по христијанските принципи. Не се откажал од музиката, но се што правел на сцената било заради самиот настап, а кога ќе се симнел од сцената тој бил сосема друг човек.

View this post on Instagram

That Friday Feeling.

A post shared by Alice Cooper (@alicecooper) on