Тајсон шокирал со избор за најдобар тенисер на светот: Неверојатно е како он игра

12 мај, 2020
Naslovna

Легендарниот Мајк Тајсон го сака тенисот, неговата ќерка Милан го тренира овој спорт, па затоа не изненадува што Железниот е често на трибините на големите турнири.

Дебатата околу тоа кој е најголем тенисер на сите времиња трае веќе подолго време и се вжештува, а на неа се придружи и големиот шампион во боксот. Логично, во оптек има три имиња – Новак Џоковиќ, Роџер Федерер и Рафаел Надал.

Конечно, Тајсон зборуваше на оваа тема и ги избра Швајцарецот!

– Фантастично е и неверојатно што тој игра на највисоко ниво во овие години. Федерер е најдобриот тенисер на сите времиња за мене – рече Мајк и на некој начин ги разочара фановите на Новак Џоковиќ, бидејќи порано сакаше да биде во друштво на Србите.

На Тајсон, сепак, не му е омилен тенисерка Роџер, тој секогаш ја става Серена Вилијамс пред него.