Тијана Дапчевиќ:”Не се занимаваме со уметност зошто ни е срам да садиме компири”..

5 август, 2020
Annotation 2020-08-04 210704

Корона вирусот влијаеше на многумина, не само на здравјето на луѓето, туку и на нивните финансии. Една дискусија од Хрватска, иницирана од пејачката Нина Бадриќ, се пресели во нашата област.

View this post on Instagram

Krompir…. I, šta sad?⁣ Nije me mrzelo, skrolovala sam do 21. avgusta 2012. godine, samo da bih našla ovu fotku.⁣ ⁣ Ne bavimo se umetnošću zato što nas je sramota da okopavamo krompir ili da ne isprljamo ruke i haljinu, nego zato što to volimo.⁣ ⁣ Ja muziku ne volim, ja je dišem. Ne mogu bez nje, ja u svemu i svakome prvo čujem zvuk. Ni na jedan svoj koncert nisam otišla sa stavom “aj da završim ovo, pa da idem”. Nisam ja došla ništa da završim, nego da započnem žurku. Da vidim svaku vašu reakciju, da pevamo zajedno. Posao mi je da vama bude lepo ta dva sata.Kad je vama lepo, ja dobijam energiju kojom bih mogla da pomerim planetu, eto tako se osećam.⁣ ⁣ Volim i sve one delove ovog posla koje vi ne vidite, a ovde sad nema dovoljno mesta da vam sve to ispričam, ali to sada nije ni važno.⁣ ⁣ Važno je da svi odaberu da rade u životu ono što rade najbolje.⁣ ⁣ Važno je da poštujete i automehaničara, zubara, vodoinstalatera, poljoprivrednika, kasirku itd. zato što je svaki posao važan za društvo. I umetnost je važna, verujte da bi svet izgledao mnogo drugačije da nema muzike, filma, knjiga, slika, fotografije…⁣ ⁣ Važno je da poštujemo svaki posao kojim je neko rešio da se bavi. Ili nije, ali je njegova trenutna situacija to “rešila” umesto njega, pa se snalazi kako može dok ne bude mogao da radi ono što voli.⁣ ⁣ Niko vas ne sprečava da se bavite muzikom (što se i vidi po tome šta je u trendingu), niko vas ne sprečava da budete na televiziji, imate puno pravo da radite šta god hoćete… samo je šteta da to pravo iskoristite da okopavate tuđe živote i sejete zavist i likovanje nad time što neko zbog trenutne situacije nema posla.⁣ ⁣ Svi smo na istoj planeti, svi smo u istoj situaciji, zaista nema potrebe dodavati nove viruse u društvo, mislim da nam je ovaj trenutni sasvim dovoljan.

A post shared by Tijana Dapčević (@tijana.dapcevic) on

„Ние не правиме уметност затоа што се срамиме да ископаме компири или да не ги извалкаме рацете и облеката, туку затоа што тоа го сакаме“, напиша пејачката Тијана Дапчевиќ, приклучувајќи се на дискусијата што ја иницираше нејзината колешка од Хрватска, додавајќи:

“Компири …. И сега што? Не ме мрзеше, скролував до 21 август 2012 година, само за да ја пронајдам оваа фотографија. Јас музиката не ја сакам, ја дишам. Не можам без неа, јас во сè и секој „Најпрво го слушам звукот. Не одев на ниту еден од моите концерти со став„ ајде да го завршиме ова, па да си да одиме “. Не дојдов да завршам ништо, туку да ја започнам забавата. Да ја видам вашата реакција, да пееме заедно”, рече Дапчевиќ. во објавата на Инстаграм.

Нејзината работа, како што додаде, е на оние што доаѓаат на концертот да имаат убав два часа.

“Кога вас ви е убаво, ја добивам енергијата со која би можел да ја преместам планетата. Така ги чувствувам. Јас ги сакам сите оние делови од оваа работа што не ги гледате и тука нема доволно простор да ви го кажам сето тоа. Важно е сите да изберат да го прават она што го прават најдобро во животот. Важно е да ги почитувате и механичарите за автомобили, стоматолозите, водоводџиите, земјоделците, касиерките и сл. Бидејќи секоја работа е важна за општеството, а уметноста е важна, верувајте дека светот ќе изгледаше многу поразлично без музика, филм, книги, слики, фотографии “, рече пејачката и истакна:

„Сите сме на иста планета, сите сме во иста ситуација, нема потреба да додаваме нови вируси во општеството. Мислам дека оваа сегашна е сосема доволна за нас“.

Гоца Тржан, исто така, се приклучи на дискусијата и напиша на Твитер дека гледа дека „луѓето се многу среќни и задоволни што на естрадата нема од што да живее“.

„Па, барем можеме да му донесеме среќа на некого со својата несреќа“, додаде Тржан.

Имено, пред неколку дена Бадриќ ја замоли хрватската влада да и помогне на естрадата, затоа што тие немаат работа со месеци, и со тоа започна дебата во целиот регион, а една жена и ’рече да дојде кај неа, затоа што„ за неколку дена вадиме компири“.

“За неколку дена вадиме компири, триесет хектари, во близина на Бјеловар и ни требаат заработувачи. Плаќаме по 300 куни на ден. Таа може да ги земе и Маја, Северина, и сите оние што земаа помош од 4000 куни. Само кажете и да не дојде во тој дизајнерски фустан од 14.000 куни, што го фалеше пред околу неколку месеци, затоа што деновиве врне и има многу кал “, напишала жената, пренесува Индекс.

„Уживањето во нечија неволја е пораз за човештвото“, одговори Нина Бадриќ на овој коментар.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris