Тој ги сруши сите рекорди со хитот „Гангнам стил“, а потоа исчезна: Еве каде е Псај и што прави

21 мај, 2020
Naslovna

Јужнокорејскиот пејач Парк Јае-Санг, попознат како Псај, ја објави песната „Гангнам стил“ во јули 2012 година, која беше прегледана 3,6 милијарди пати на ЈуТјуб, а потоа само исчезна.

Неговата песна ги собори сите рекорди, а танцувачките потези од музичкото видео беа изведени низ целиот свет.

Хитот беше објавен на 15 јули 2012 година, а до средината на декември истата година, собра милијарда прегледи на YouTube.

Тој ги сруши сите рекорди, па стана првиот изведувач на светот што успеа. Од врвот на ЈуТјуб, тие тогаш рекоа дека заради тоа, тие мораа да го променат приказот на броеви на видеата и да го прошират на над милијарда.

Во октомври 2012 година, пејачот се состана со генералниот правобранител на Обединетите нации, Бан Ки Мун, кој изрази желба да работи со него бидејќи Псај има глобално влијание. По светската слава, Псај се повлече во пензија, но и денес е вклучен во музика.

Уште пред да стане планетарно популарен, пејачот беше откриен од локалните продуценти во Јужна Кореја. Со своите трендови за потсмевање во танцот, тој го привлече вниманието на многумина во 2000 година на корејската национална телевизија, а една година подоцна го издаде својот деби албум. Тој ја прекина кариерата затоа што мораше да се приклучи на армијата, а се врати во 2009 година, откако беше ослободен од должноста.

До 2012 година, тој работеше интензивно на својата кариера, па стана еден од првите изведувачи на Јужна Кореја што се проби на светската сцена. Заедно со него, движењето К-поп започна во Јужна Кореја, кое сè уште е многу популарно кај тинејџерите денес.

Популарниот пејач призна во 2013 година дека голема слава негативно влијае на неговиот живот. Тој се занесе со алкохол и рече дека водката е неговиот најдобар пријател и дека треба да пие ако е среќен или тажен.

Во многу интервјуа, тој зборуваше за неговото тешко детство. Тој не се согласи со својот татко и во младоста заврши во затвор заради поседување марихуана, што е строго забрането во земјата од каде потекнува.

По синглот „Гангнамски стил“, тој ја објави и песната „Џентлмен“, која исто така освои голема публика од 1,3 милијарди прегледи, но после тоа, неговата популарност почна да опаѓа.

2012 EMTV Award PSY won ‘Best Music Video’ Award by ‘Gangnam Style’ 2012.11.11. Frankfurt, Germany Ministry of Culture, Sports and Tourism Korean Culture and Information Service Korea.net Jeon Han ——————– 2012 유러피언 뮤직어워드 싸이 ‘강남스타일’로 베스트 뮤직비디오 상 수상 프랑크푸르트, 독일 문화체육관광부 해외문화홍보원 코리아넷 전한

Иако работел со бројни sвезди, како Снуп Дог и Кети Пери, тој полека исчезна од светската сцена. Сепак, тој се посвети на работата зад камерите. Псај основал своја компанија „П Нација“, која работи како компанија за рекорди, а денес им помага на многу локални sвезди во нивниот напредок на светскиот пазар.

Популарниот пејач го смени изгледот осум години подоцна, бидејќи изгуби многу тежина, а неговата трансформација предизвика лавина коментари на социјалните мрежи, па затоа и неговите обожаватели беа загрижени.

– Почнете да јадете, ве молам! – напишале неговите придружници кои биле загрижени за неговото здравје, а имало и такви кои ја поддржувале неговата трансформација, но дека не треба да се претерува.

Пејачот излезе на социјалните медиуми и на шега одговори дека ќе ја врати изгубената тежина во еден момент.