Тој му подари насмевка на светот, и еве што се случуваше во неговата глава во тоа време! Ова е приказна за легендарниот Чарли Чаплин!

14 ноември, 2020
чарли

Има луѓе, толку посебни во нивните таленти, карактеристики и способности, што понекогаш е навистина тешко да се зборува за нив на обичен начин. Тие неверојатни животи и судбини треба да бидат спакувани во неколку зборови, и тоа навистина може да се смета за предизвик. Една од неверојатните животни приказни е пред нас. Тој му подари насмевки на светот, а што навистина стоеше зад него, вие сте на чекор од откривање.

Сер Чарлс Спенсер Чаплин, порано познат како Чарлс Акробат, е роден во сиромашен дел на Лондон на 16 април 1889 година, а светот го памети како еден од најголемите комичари на сите времиња. Покрај тоа, тој беше филмски режисер, сценарист и продуцент.

Неговата мајка, актерка позната како Хана Хариет Хол, најмногу пееше во кафеаните, а кариерата на оваа ирска еврејка заврши со болно грло. Кога заболе за време на нејзиниот последен настап во еден од ефтините локали, нејзиниот петгодишен син Чарли се искачи на сцената и ја отпеа песната што ја започна. Тој беше награден со громогласен аплауз и се истураше со дожд од мали монети.

По смртта на неговиот татко во 1901 година, поради цироза на црниот дроб, состојбата на неговата мајка исто така значително се влошила, па Чарли бил сместен во сиропиталиште и се запишал во лондонско училиште за сиромашни, каде поминал само 3 години, кои воедно биле и единствените години на школување. во неговиот живот.

Идната ѕвезда на немиот филм, како млад работел како продавач на цвеќиња, чистач на стакло, портир, дистрибутер на дрва, а истовремено студирал танц, жонглирање и акробатика. На 12-годишна возраст, тој настапи во првата претстава, а по 10-месечна пауза, започнаа неговите актерски ангажмани.

Заврши на суд
Во средината на 1940-тите, Чарли се најде во голем скандал и отиде на суд. Имено, опсесивната Џоан Бери го бркала откако ја прекинале нивната љубовна врска, и изјавила дека е бремена. Актерот го негираше тоа, поради што го тужеше. Бидејќи ФБИ само чекаше можност да го оцрне неговото име во јавноста поради неговите политички ставови, тој беше обвинет за сексуално искористување на Џоан, за што може да добие 23 години затвор. Иако беше ослободен од тоа обвинение, на актерот му беше наредено да плаќа алиментација бидејќи Керол Ен беше прогласена за негова ќерка, иако тестовите на крвта го покажаа спротивното.

Откако го забележал филмски продуцент, тој се преселил во Холивуд со неговиот брат во 1913 година. Третиот член на оваа група беше познатиот Станлио, клеветата на комедиското дуо Станлио и Олио.

Гардеробата на славниот скитник, кога најмногу ја толкуваше, беше создадена сосема случајно. Тој мораше да позајми делови од костумот, па комбинираше широки панталони, тесна јакна, врвна капа и големи чевли.

Првиот во низата на неговите големи достигнувања беше „Големиот диктатор“, од 1940 година, кој беше создаден како акт на пркос против политиката на Адолф Хитлер. Кој инаку беше голем навивач на Чаплин.

Слушнајќи еднаш дека е организиран избор за лицето кое најмногу наликува на Чарли Чаплин, тој се пријавил на конкурсот и бидејќи никој не го признал, го освоил третото место.

Тој беше забележан како првиот актер што некогаш се појавил на насловната страница на магазинот „Тајм“ во јули 1925 година.

Кралицата Елизабета Втора му додели титула витез кога имаше 85 години. Тој имал 11 деца со 4 различни жени. Неговиот најмлад син е роден кога имал 73 години.

На 25 декември 1977 година, Чаплин починал од срцев удар во сон. Погребот одржан два дена подоцна бил приватен според неговите желби. На 1 март следната година, неговото тело било украдено од двајца крадци, во надеж дека ќе добие откуп од сопругата. Сепак, тие беа фатени во мај, по големата полициска акција, а неговото тело беше пронајдено закопано во селото Новил. Тој беше вратен на оригиналните гробишта, по што беше заграден со бетон.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi