ТОП 5 ФОБИИ- Од што сѐ се плашат славните

11 декември, 2020
profimedia-0468049833

Ова се стравови кои многу често не можат да се објаснат

Фобијата е изразен постојан страв, најчесто прекумерен или неоправдан, што се јавува во врска со очекувањето на одреден предмет или ситуација. Додека повеќето луѓе се плашат од висина или пајаци, некои стравови спаѓаат во категоријата „бизарни“ и со кои може да се идентификуваат славните sвезди. Стравот од хартија и кловни се само некои од таквите фобии.

Актерката Меган Фокс е дефинитивно во топ 5. Имено, таа има фобија од хартија. Актерката вели дека трепери кога ќе ја допре. Хартијата толку ѝ пречи што кога ќе го чита сценариото за нов филм, не ја држи хартијата во рацете, туку користи пластични чаши како поделници. Својата фобија еднаш ја спореди со гребење на ноктите на табла.

 Ако мислевте дека не може да се биде побизарен од Меган – се излажавте. Следната sвезда што има необјаснив страв е една од најпознатите водителки, Опра Винфри. Никогаш нема да биде фатена со гуми за џвакање, бидејќи многу се плаши од тоа. Опра не може да ги издржи затоа што има трауми во детството. Нејзината баба лепеше гума за џвакање низ целата куќа во такви количини што создаваше наслаги.

Иако во моментов ја минува најголемата драма во својот живот, откако беше обвинет и прогласен за силеџија, актерот Џони Деп со години стравуваше од кловнови. Иако овој страв не е толку непознат, тој е сериозен проблем. Некои луѓе автоматски пуштаат солзи кога ќе сретнат кловн и не можат да го содржат тој страв и немир. Како што рече Џони, „Тие се нашминкани и маскирани, така што не можете да знаете што стои зад нивната психо-насмевка“.

 Ниту актерот Киану Ривс не го заобиколи фобијата. Имено, тој се бори против никтофобијата – страв од темница. Истиот страв може да предизвика интензивни симптоми на анксиозност и депресија. И покрај тоа што често се поврзува со деца, старите лица исто така можат да страдаат од овој страв.

 Последен на нашата листа е поранешниот фудбалер Дејвид Бекам. Имено, тој страда од атаксофобија, односно страв од нарушување. Како што и самиот признава, тој едноставно полудува кога работите во неговата соба не се распоредени според бојата, големината и количината. Некои тврдат дека може да се види на него, затоа што е секогаш уреден и беспрекорен.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris