Торта инспирирана од “Заспаната убавица” стана вирален хит

12 мај, 2020
Naslovna

Поради карантинот што затвори познати паркови и ресторани, Дизни во последните неколку месеци воодушеви многумина со рецепти за своите познати јадења.

Покрај  Дизни, корисниците на социјалните мрежи се вклучија и на кулинарски вештини инспирирани од нивните омилени бајки.

Британи, корисник на Твитер на својот профил, сподели фотографија од торта што нејзиниот брат ја подготви за нејзиниот роденден. Тој открил инспирација во сцената од Заспаната убавица на Дизни во која три добри самовили се обидуваат да печат торта без магија за принцезата Аурора.


Братот користеше детал од цртаниот филм кога бајката самовилата Фауна упорно сака да пече торта, но таа не знае ништо за тоа. Таа рече дека е само важно да се следи рецептот. На крајот, таа не ги скршила јајцата, туку ги стави во целост, а тортата падна на подовите, па зеде метла за да ја задржи. Како голем обожавател на Дизни, Британи доби токму таков колач, од бисквитот кој изгледа како да паѓа и од синиот шлаг што се прелева преку тортата. Исто така има и метла која изгледа како да ја држи тортата, пишува Delish.