Третото продолжение на хоророт The Conjuring пристигнува во септември: Хоророт се случува во судницата овој пат

8 мај, 2020
Naslovna

“The Conjuring: The Devil Made Me Do It” третото продолжение на франшизата на хорор филм треба да биде во кината од 11 септември оваа година, освен ако короната не ја помести премиерата

Новиот филм, кој се занимава со случаи на паранормални истражувачи Ед и Лорен Ворен, нема да ги одведе гледачите во прогонатата куќа овој пат, туку во судницата, каде се мери судбината на човекот обвинет за убиство на неговиот сопственик на издадената куќа.

Тоа е вистинска приказна за Арни Шејен Џонсон, која во 1981 година тврдеше дека го прободел неколку пати на смрт својот земјопоседник Алан Бон, бидејќи бил „присилен да го стори тоа од ѓаволот“.

Патрик Вилсон и Вера Фармига ќе ги репризираат своите улоги на Ед и Лорен Ворен, а Стерлинг Џеринс повторно ќе ја игра нивната ќерка Џуди, која ја глумеше во минатогодишниот филм „Анабел се враќа дома“.

За разлика од двата претходни филмови во режија на Џејмс Вон, третото продолжение ќе го преземе Мајкл Чавес, режисер на „Проклетството на Ла Лолона“, а може да се каже дека многу омилен, и најстрашниот хорор во последните неколку години, е во безбедни раце.