Тужбата за наводната жртва од кралот на попот беше одбиена. Наследството на Мајкл Џексон засега ќе остане недопрено!

24 октомври, 2020
мајкал

Судот во Лос Анџелес ја отфрли тужбата на Џејмс Сафечук против две компании на починатиот Мајкл Џексон. Сафечак (42) е еден од двајцата главни протагонисти на наградуваниот документарец на ХБО „Заминување од Нордленд“, кој предизвика вистинска сензација минатата година. Сафечак и Вејд Робсон раскажаа во филмот како покојниот крал на попот сексуално ги злоставувал додека биле на турнеја со него како деца. Робсон тврдеше дека Џексон сексуално го злоставувал од седум до 14-та година од животот, а Сафечак изјавил дека бил жртва на музичар од 10-годишна возраст до влегување во пубертет.

image

Сејфчук се обиде да ја тужи MJJ Productions Inc. и MJJ Ventures Inc., тврдејќи дека тие биле „создадени за да се олесни злоупотребата на деца на Џексон“. Неговиот адвокат рече дека Сафечук бил вработен во компанијата затоа што често се појавувал на сцената со Џексон, а исто така бил и во две реклами за Пепси што ги снимил музичарот. Компаниите, тврди адвокатот, морале да го штитат, особено како малолетник. Но, судијата Марк А. Јанг верува дека тужителот не докажал поврзаност со компаниите што би барале од нив да го заштитат од нападната sвезда.

image

Адвокатите Хауард Вајцман и Џонатан Стајнсапир, кои ги застапуваат управителите на недвижнини на Мајкл Џексон, тријат рацете од задоволство. Тие велат дека се среќни што судот утврдил дека Сафечук нема основа за тужба.

Ова е второ одбивање на неговата тужба од 2014 година. Судија ја разреши во 2017 година, но поради промената на законот во Калифорнија што им дава повеќе време на наводните жртви на сексуално злоставување да го тужат со продолжување на застареноста, Сафечук повторно ја започна постапката. Тој исто така најави жалба на одлуката на судијата во Калифорнија. И Вејд Робсон моментално чека судска одлука за слична тужба.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum