Ударна вест во Швајцарија: Новак Џоковиќ ќе стави крај на независноста на Косово!

20 мај, 2020
Насловна

Швајцарските и германските медиуми неодамна посветуваа големо внимание на првиот рекет во светот, Новак Џоковиќ.

Швајцарскиот таблоид „Блик“ објави дека веста дека српскиот тенисер Новак Џоковиќ бил политички ангажиран во решавање на косовскиот проблем, осврнувајќи се на изјавата на српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, според која најдобриот тенисер на планетата му помага на лобито за повлекување на признавањето на независноста на Косово, а со тоа „користејќи ги своите брендови“. .

Како што рече Дачиќ, тој неколкупати го повикал Џоковиќ да испрати рекет или автограмирана топка на странски државници.

„Џоковиќ е како топка во кавга меѓу Србија и Косово. На почетокот на годината, овој 32-годишник се качи меѓу фронтовите“, потсетува Блик за навредите што косовскиот амбасадор во Бугарија ги направи против Џоковиќ во јануари.

„Дури и сега, Џоковиќ требаше да помогне да се стави крај на независноста на Косово. Точната улога на број еден не е позната, но тој го покажа својот националистички став пред многу години. Кога таканареченото Косово прогласи независност во 2008 година, Новак рече:“ Ние сме подготвени да го браниме она што е наше! Косово е Србија “!“, Пишува Блик.

Од друга страна, тука е и еминентниот Садејтче Цајтунг, кој објави текст за првиот светски рекет по име; „Џоковиќ и алхемичарот“ во кој, меѓу другото, тој вели:

„Моќта на мислата“ и водата со видарова моќ: Новак Џоковиќ, првиот тенисер во светот, во моментов се поларизира со езотерични мисли.

Весникот од Минхен известува за некои изјави на Дајана Џоковиќ, мајка на тенисерот, од неодамнешното интервју. Меѓу другото, таа рече дека нејзиниот сопруг позајмил пари од Зелените, дека не секогаш се согласувал со својата снаа и дека Новак Џоковиќ верувал во Бог и верувал дека е „избран“, како и дека Роџер Федерер е „малку арогантен“.

„Засега не е познато како размислува Новак Џоковиќ на тие теми, иако тој многу често зборуваше“, пишува zie deutsche. „По фазата на љубов и мир пред четири години, кога ги следеше лекциите на тренерот Пепе Имаз, Џokоковиќ сега изразува нови, покомплексни погледи“.