ВО НЕГО Е ЗАЉУБЕН ЦЕЛ СВЕТ: Зошто сите жени воздивнуваат за Рајан Гослинг!?

20 декември, 2020
profimedia-0102723345


Овој шармантен холивудски актер го зазеде заслуженото место во „фабриката за соништа“ на многу рана возраст. Не ги промаши големите кризи, но се појави уште посилен и поподготвен, но со доза на резерва за светот на забавата. Од тој каде доби толку животна мудрост? вели – од поубавиот пол…


Глумата не е баш толку тешка. Луѓето создаваат голема помпа за тоа, но вие всушност само се обидувате да го изговорите стандардниот текст природно. Јас пораснав во семејство на силни жени, па целата моја способност да ги разберам дамите им ја должам на мајка ми и постарата сестра. Ме научија да ги почитувам жените, поради што секогаш чувствувам силна емотивна врска со нив, и ова ми помогна во начинот на кој пристапувам кон актерската дејност – ја објасни својата професионална магија канадскиот актер Рајан Гослинг.


Во ноември наполни 40 години и на релативно млада возраст го зазема своето место на холивудското небо, постигнувајќи препознатливи улоги. Благодарение на неговиот шарм, искреност во медиумите, изгледот и семејниот живот без скандали, секоја мајка би го посакала за зет. Можеби ова се должи на женската сила што силно влијаеше врз него за време на неговото растење.

Проблемот со Холивуд е што никој не работи. Секој има уредени услови за живот, од оброк за кој се грижел некој друг, до одење на Пилатес без прекини. Но, тоа не е доволно. Некои и се дрогираат. Ако сите имаа куп камења во нивниот двор и ги поминуваа деновите преместувајќи ги од едната и другата страна, тоа ќе беше многу посреќно место – тој разумно ги коментираше ‘сјајот и мизеријата’ на Холивуд без да се штеди.

На сите мои ликови сум јас. Не сум доволно добар за да станам карактерен актер. Сите знаеме за актерите кои се обележани со одредена улога поради која луѓето прво го гледаат тој лик во нив. Како се чувствува тоа? Сите мои улоги се дел од мене – истакнува Рајан, а критичарите се согласуваат дека тој ги донел најдобрите достигнувања во филмовите “La La Land”, “Blade Runner 2049″, „Возење“, „Бележник“, „Обложување на векот“, „Таа луда љубов“ ,”Добри момци” и “Таткови гревови”.


Рајан Томас Гослинг е роден на 12 ноември 1980 година во Онтарио во мормонско семејство од германски, англиски, ирски и шкотски корени. Неговиот татко Томас Реј Гослинг бил трговец патник, а неговата мајка Дона работела како секретарка. Рајан раскажа како мормонската вера силно влијаела на неговото семејство, но тој не можел да се идентификува со тоа на кој било начин. Поради работата на неговиот татко, семејството често се преселувало, а кога тој наполнил 13 години, неговите родители се развеле, па тој пораснал со неговата мајка и постарата сестра Манди. Честите преселувања додека неговите родители биле во брак и неговата проблематична природа придонеле за неговите чести промени во училиштето. Како дете, тој сонувал да глуми додека гледал филмови за Дик Трејси, а својата потреба за сцената ја изразил танцувајќи балет и настапувајќи на свадби со неговиот чичко Елвис Пери и сестра му, каде што му оддавале почит на Елвис Присли.

Кога се дозна врската помеѓу Ева и Рајан, медиумите веднаш ги прогласија за најубава холивудска двојка, коментирајќи дека половина од планетите се заqубени во Гослинг. Рајан и Ева ретко излегуваат во јавноста и зборуваат за нивната врска во која добија слатки мали девојчиња, шестгодишната Есмералда и четиригодишната Амадa.


Во последните неколку години, Гослинг постигна уште неколку реномирани улоги, и една во гореспоменатиот мјузикл „Ла Ла Ленд“, кој имаше рекордни 14 номинации на 89-тото доделување на Оскарите, вклучително и за најдобар филм, најдобар режисер, најдобра главна машка улога, најдобра главна машка улога актерка и две номинации за најдобра оригинална песна. Тој исто така освои пет награди – за најдобра главна актерка, најдобра оригинална музика, најдобра режија, фотографија и сценографија.