Замрзнат во времето: Мистеријата за градот што жителите го напуштија „преку ноќ“ по несреќата

29 мај, 2020
Naslovna


Секој што ќе го посети советскиот град Пирамиден смета дека жителите на овој поранешен рударски град на островот Спицберг во норвешкиот архипелаг Свалбард се брзале да ги напуштат своите домови.

Сушните растенија на прозорците, чаршавите на креветите и нотите на пијаното, кои се чини дека чекаат некој да замине низ нив, се само некои од сцените што ги воодушевуваат посетителите. Алатките и опремата што рударите секојдневно ги користеа, сè уште ги стојат.  

Сцената што ги поздрави првите посетители на Пирамиден по 1998 година, ги натера да мислат дека сите жители при притискање на копче, едноставно застанаа сè што правеа до тогаш и излегоа надвор од градот. Пирамидан, кој сè уште стои како ништо да не се случило, се стигнува со брод меѓу Норвешка и Северен пол од средината на мај до почетокот на октомври, кога водата или мразот тоа го дозволува.Тогаш љубопитните туристи доаѓаат да видат сами за себе како изгледа градот запрен со времето, но во текот на месеците на вечна ноќ само неколку животни како поларни мечки одат.

Напуштениот град е враќање во време кога советската култура и архитектура беа на нивниот врв. Огромни згради и статуи сè уште го предаваат духот на поранешниот СССР. Таму е и најсеверната биста на Ленин, која изгледа татковско на главниот плоштад. Приказната за импресивниот пораст и мистериозниот пад започнува кога ќе се открие рударскиот потенцијал на Свалбард.


Во 1980-тите, повеќе од илјада луѓе живееле во Пирамиден.Жителите беа дистрибуирани во различни делови на градот, кои исто така ги имаа прекарите. Во „Лондон“ живееле самохрани мажи, а во „Париз“ немажени жени. „Луда куќа“ со семејствата својот прекар им го должи на децата кои поминувале време играјќи по ходниците. Гостилницата или хотелот примиле сезонски работници. Градот имал и библиотека, импровизирано кино, сала, кошаркарско игралиште и две гробишта; едните беа резервирани за мачки.

Загреаниот затворен базен Пирамиден беше најдобар во Свалбард, така што таму дојдоа деца од блискиот град. Луѓето оделе во куќата за шишиња на пијалоци, а како што сугерира името, ентериерот бил украсен со повеќе од 5000 празни стаклени шишиња.

Со драматични планински предели и погледи на блискиот глечер Норденски и фјордот на исток, Пирамиден имал природен ву-фактор. Но, од друга страна, матната земја не беше ласкава. Советите го решиле ова со поставување огромна вештачка трева, што е веројатно најголемиот проект за разубавување на Арктикот на сите времиња. Напорот се исплати; во летните месеци, жителите дополнително ќе го истакнуваат со сончогледи.

Рудниците во градот никогаш не се покажале профитабилни. Кога се распадна Советскиот сојуз, субвенциите станаа поскромни, а стандардот падна. Последниот удар врз мрачниот секојдневен живот се случи во 1996 година, кога се случи трагедија. Авион на Арктикот со лет 2801 од Москва се урна на влезот на аеродромот Свалбард, при што загинаа сите 141 патници. По несреќата, многу семејства на жртвите поднеле тужби против компанијата, а моралот со Пирамиден го достигнал своето најниско ниво. Несреќата довела до голема депресија во компанијата, а набргу по несреќата Арктикугол размислувал да го затвори Пирамиден.

На 31 март 1998 година, последниот јаглен беше извлечен од рудникот, а околу 300 работници кои сè уште живеат таму, главно мажи, започнаа да заминуваат во чамци и хеликоптери.

Жителите на Пирамиден отсекогаш знаеле дека нема да поминат цел живот таму. Повеќето биле на двегодишни договори, а многумина оставиле семејства во Русија.

Во октомври, пред големата зима, последните постојани жители го напуштија градот. Работите што беа донесени цели 50 години беше невозможно да се земат со нив, затоа многу останува, и благодарение на ледената клима што ги задржува – посетителите сепак доаѓаат да го видат градот заробен на времето.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi