Заработи, па се повлече: Со неговите 200 милиони фунти, е најбогатиот британски музичар под 30 години

15 мај, 2020
ед

Ед Шеран заработи завидна цифра во текот на својата богата кариера, но Пол Мекартни, кој е најбогат музичар во Велика Британија без оглед на возраста, е во водство.

Со богатство од дури 200 милиони фунти, Ед Шеран стана најбогат британски музичар на возраст под 30 години, заработувајќи уште 40 милиони за една година.

Во топ десет најбогати музичари во Велика Британија под 30 години ги вклучија сите членови на поп-групата One Direction, Сем Смит, Рита Ора и Стормзи. Без оглед на возраста, на врвот на листата на најбогатите е лордот Ендру Лојд Вебер и Пол Мекартни, кои го делат првото место со богатство од 800 милиони фунти.

Во првите 10 најбогати се Ријана, Елтон Џон и Мик Џегер, а она што е уште по интересно за Ед Шеран е фактот дека тој е исто толку тежок како Род Стјуарт и Стинг, пишува The Sun.

Популарниот британец објави дека ќе одмори од музиката откако се ожени за Шери Сиборн, со која живее на неговиот имот во Сафолк.

Музичарот има бројни вили и станови низ Велика Британија, но повеќето ги изнајмува бидејќи не му требаат во моментот.