Зависноста речиси го уништи: Новиот Бонд го достигна дното кога лежеше во бесознание мртов пијан во локвa крв

27 септември, 2020
mgregirbakiv

Уште од тинејџерските денови, Том Харди беше склон кон лесни опијати, но и алкохол, што стана уште полошо кога се прослави. Зависноста од кокаин стана сериозна, па реши да замине на лекување.

Јас се викам Бонд. Џејмс Бонд – е реченицата за најпознат таен агент во светот, која судејќи според гласините од холивуд, наскоро ќе ја слушнеме од британскиот актер Том Харди. Актуелниот Бонд Даниел Крег се подготвува за заслужена пензија по пет последователни продолженија, а неговиот сонародник и миленик на жените ширум светот треба да скокне во неговите чевли и да ја преземе улогата на најитриот агент на британската тајна служба МИ6. Крег последен пат ќе го отелотвори Бонд во 25-то продолжение на „Нема време за смрт“, чија премиера е на 12 ноември, по две одложувања поради пандемија на корона вирус.

Сепак, навивачите сè уште не мируваат без официјална потврда за тоа кој е следниот Бонд. Ова е токму она што треба, според Вулкан Репортер, конечно да го дознаеме во ноември, но изборот на целата постава за нетрпеливо очекуваното продолжение е сè уште сомнителен поради ситуацијата со корона вирусот. Сепак, обожавателите ширум светот не се надеваат дека Харди ќе ја добие улогата, како што навести во јуни, затоа што, според странските медиуми, тој ја „нокаутирал“ на аудицијата.

– Крег го стори истото како што кружеа гласини дека тој ќе ја добие улогата, а неколку месеци подоцна тие официјално објавија дека Даниел е новиот Џејмс Бонд – објасни изворот, тврдејќи дека можеби ќе треба да почекаме за потврда дека Харди ја добил улогата до почетокот на следната година поради корона вирусот.

Лошото момче на филмот

Од Бронсон до Бејн во „Витезот на темнината“ на Нолан, преку пофалената улога на Томи Риордан во емотивно наполнетата спортска драма „Воин“, Том Харди глумеше – социопати, терористи кои се обидуваа да ги уништат Бетмен и градот Готам и емоционално вознемирен маринец кој се соочува со татко алкохоличар и избеганиот брат кој го чека во боксерскиот ринг во борбата за цел живот. За момче од предградијата на Лондон кое не сакаше фудбал и ги должи своите почетоци на победа во натпреварување за моделирање, пробивот на Харди на филмското платно го откри неговиот талент. Особено кога му беше понудена вистинската улога, во „Обединетите браќа“ на Спилберг во 2001 година.

Иако Џон Јановец се појави како војник во само две епизоди и имаше вкупно 12 реченици, тоа го лансираше на големите екрани, па во филмот „Падот на црниот јастреб“ од Ридли Скот уште еднаш потврди дека му претстои одлична филмска кариера. Така беше, но со голем ризик дека сè ќе оди надолу, веднаш по неговото деби во филмот на Скот. Имено, уште од тинејџерските денови, тој бил склон на лесни опијати, но и на алкохол, што станало уште полошо откако се прослави. Кога зависноста од кокаин стана сериозна, по снимањето на десеттото продолжение на „Ѕвездени патеки“, во 2003 година тој доброволно отиде на лекување. Призна тој, немаше да се случи доколку една вечер не се онесвести мртов пијан и во локва крв на улицата Олд Комптон во Лондон.

„Не сакав никој да знае дека не можам да се контролирам, но не можев да го сокријам тоа. Прашање на време беше кога телото ќе се откаже. Јас бев „капут“. Имав среќа што не добив хепатитис или СИДА – рече пред шест години еден Англичанец кој како непослушен 15-годишник се соочи со затвор откако украде мерцедес, а потоа го најдоа неговиот пиштол. Можеби токму тоа го направи брилијантен во биографската драма „Бронсон“, за истоимениот најнасилен британски затвореник кој поголемиот дел од својот живот го помина во затворските ќелии. За улогата се здебели дури 19 килограми.

– Бев во тотален хаос по „Бронсон“. Беше забавно. Јадев само чоколадо и пица, играв Xbox, ја избричив главата и ги пуштив мустаќите – објасни Харди, кој неколку пати го посети неславниот затвореник за време на снимањето, а тој беше изненаден од посветеноста на Харди и тврдеше дека само тој може да го игра. Се отрезнуваше за сите времиња пред 17 години, но неговата улога во „Воин“ од 2011 година, филм во кој играше син на поранешен тренер во боксот и алкохоличар кој го малтретираше како дете, се продлабочи со искуството на зависност од кое беше излекуван тие се согласуваат дека ова е токму една од неговите најимпресивни улоги. По неа, тој стана Бејн во „Најт на темнината: Враќање“ на Нолан, единствениот филм за Нолан од трилогијата Бетмен без ниту една номинација за Оскар. За нејзината номинација, Харди мораше да се спротивстави на улогата на он Фицџералд во „Повратник“ во 2015 година, признатиот режисер Алехандро Гонзалез Ариту. Совесно преземаше различни улоги со текот на годините, кои публиката ги прифати како негов потпис – без разлика дали станува збор за еврејскиот гангстер Алфи Соломонс од Лондон во „Пики блиндари“, „Бесен макс“ или улогата на близнаци во „Легенда“. Иако имаше само едно патување како продуцент, во серијата „Табу“ во 2017 година, што ја направи со неговиот сопствен татко Чипс Харди, фановите никогаш не жалеа што делото не доби продолжение по само осум епизоди во кои Том го отелотворува луцидниот, но го пресмета Џејмс Делејни , кој се враќа од Африка во Лондон по 12 години со украдени дијаманти и се вклучува во игрите за моќ на богатите и корумпирани владејачки фигури.

Тој го чува својот приватен живот

Ова следеше по неговата соработка со Нолан во воениот спектакл „Данкирк“, па дури и тогаш знаеше дека ќе го игра јунакот на Марвел, Веном, чии фанови на продолжението верно го чекаат. Фановите на добри приказни за мафијашите оваа година се појавија кога Харди го отелотвори Ал Капоне во биографскиот филм „Капоне“. Тој доби одлични критики за неговата глума, но сценаристот Транк не се снајде толку добро. Тој стана секс симбол и ги примами воздишките на жените ширум светот, но едно време крена прашина за сексуалната ориентација затоа што во интервју за „Атитут“ во 2008 година тој истакна дека експериментирал со мажи поради улогата на Згодниот Боб во филмот „RocknRoll“. – Јас сум актер, за волја на Бога. Уметник. Играв со секого и со сè, но мажите не ме привлекуваат сексуално – објасни тој.

Не е тајна дека тој може да има која било жена што ја посакува, но светот знае за само тројца негови партнери: продуцентката Сара Вард, со која помина пет години во брак, од 1999 до 2004 година, асистент режисер Рачаел Спид, кого го запозна во 2005 година и во 2008 година го доби синот Луис, но се разведоа следната година, а нејзината сегашна сопруга, актерката Шарлот Рајли. Врската, која тие вешто ја чуваат далеку од очите на јавноста, беше крунисана со брак во јули 2014 година, а во октомври 2015 година, тие добија девојче чие име никогаш не го откриваа. – Гледам како се однесуваат луѓето. Гледам кога камерата ќе ми пријде. Гледам кога некој го држи телефонот и говорот на неговото тело. Нема разлика помеѓу тоа и оружјето – објасни тој во една прилика, истакнувајќи дека никогаш не би продавал слики од своите деца на таблоидите. Синот на двојката пристигна во хармоничен брак на крајот на 2018 година, а неговото име исто така не беше откриено. Странските медиуми напишаа дека го именувале како Форест, според култниот Форест Гамп кого Харди го обожава, но двојката никогаш официјално не ги потврди шпекулациите.