ЖЕСТОКО „УДРИ“ ПО НИВ! Селена Гомез јавно ги испрозива…

19 септември, 2020
profimedia-0552352966

Ја поддржаа и други славни ѕвезди

Селена Гомез е 28-годишна американска пејачка која и по својата музичка кариера е позната и по тоа што секогаш отворено зборува за својот приватен живот. Една од вообичаените теми што е напишана за неа е нејзиниот љубовен живот, но и силните ставови кои со задоволство ги промовира на социјалните мрежи. Иако започна да објавува се повеќе свои фотографии и селфи-фотографии, до неодамна, на нејзиниот профил имаше само пораки и видеа за борба против расизмот и застапување за правата на Афроамериканците.

View this post on Instagram

On the set of boyfriend 🌹

A post shared by Selena Gomez (@selenagomez) on

По тој повод, овие денови, таа прозва многу познати и големи личности, сметајќи ги за расисти кои шират говор на омраза и немаат чувствителност кон другите луѓе, изјави таа. Во една прилика, им откри на странските медиуми дека верува дека светот е полн со расисти и дека меѓу нив има многу познати личности. Но, сега, преку нејзиниот профил на Инстаграм, јавна фотографија, таа лично им се обрати на основачот на Фејсбук, 36-годишниот Марк Закерберг и неговата соработничка Шерил Сандберг. Имено, таа испрати апел дека треба да се воведе опција на една од најсилните социјални мрежи, со што ќе се олесни пријавувањето на говорот на омраза и, пред сè, ќе се стави крај на насилството и злоупотребата.

„Facebook и Instagram се користат заради ширење омраза, лажни информации, расизам и нетолеранција. Ве повикувам двајцата да престанете со ова зло и конечно да ставите крај на тоа. Ве молам, отстранете ги од социјалните мрежи сите групи и корисници кои шират говор на омраза и насилство“, напиша таа во пораката до Закерберг. Бидејќи досега никој не ѝ одговорил, таа почна да мисли дека нејзиното барање нема да биде земено предвид затоа што ги нарече поборници за расизам. „Не сум сигурна дали ова ќе помине воопшто, особено ако тие самите се такви, воопшто сензибилни“, напишала таа огорчена.

Симпатичната пејачка веднаш беше поддржана од други големи sвезди како Двајан Вејд, Кети Пери, Марк Руфало, Саша Барон Коен, Кери Вашингтон, Џејми Фокс и Ким Кардашијан.