Животната приказна на шведската принцеза Софија: Јавноста ја осуди за нејзиното турбулентно минато, а потоа им стана омилена!

30 јуни, 2020
princeza

Софија Кристина Хелквист е родена на 6 декември како средна од три ќерки во семејството. Нејзината мајка, Мари Брит Ротман, работела како маркетинг менаџер, додека нејзиниот татко Ерик Оскар Хелквист бил консултант.

Од шестата година на Софија, семејството живело во шведскиот град Таби, а потоа се преселиле во градот Елвдален, каде луѓето сè уште го зборуваат јазикот на античките Викингзи. Но, таа област и дала среќно детство полно со активности, особено скијање.

Интересно е како го искористи ова искуство години подоцна, кога напиша песна за својот сопруг, која беше изведена за прв пат на нивната свадба.

Потоа се преселила во Стокхолм, каде што започнала да се занимава со манекенство за време на студиите.

Имала 20 години кога се појави на насловната страница на машкото списание „Slitz“, позирајќи топлес со змија бум околу вратот, а беше прогласена за Мис „Slitz“ во 2004 година.

Во 2005 година, имала понуда да учествува во тогаш популарното реално шоу „Paradise Hotel“, во кое младите и слободни луѓе се натпреварувале да останат подолго во луксузен хотел.

Иако стигна до финалето, таа не победи, но после тоа се пресели во Њујорк каде се запиша на сметководство во Институтот за англиски и бизнис, додека работеше како келнерка и инструкторка по јога.

И кога започна врска со принцот Карл Филип, шведската јавност беше изненадена, особено поради насловната топлес страна. Исто така, сите беа шокирани од нејзините тетоважи, како и од пирсингот на папокот, што ги отстрани една недела пред кралската венчавка.

Но, токму тоа се бајките. Оваа љубовна приказна не беше идеална уште од самиот почеток заради бурното минато на Софија.

После неколку години живеење во Њујорк, таа се вратила во Шведска и тоа враќање радикално го промени нејзиниот живот.

Имено, таа се запознала со принцот Карл Филип преку меѓусебни пријатели во ресторан. Секој бил со своето друштво, но бидејќи друштвата се познавале, двајцата млади се запознале.

Јавноста дозна за нивната врска во 2010 година. Медиумите ја осудувале заради нејзиното минато, а таа самата за време на телевизиско интервју јасно им ставила до знаење дека не жали за ништо:

  • Сите тие искуства ме направија денес како личност. Јас не жалам за ништо, иако не би направил некои работи денес. Тоа беше голема омраза против мене како личност, луѓето беа против нашата љубовна врска. Тоа се лузни и трауми, со кои тешко е да се справите кога сте сами, но имав среќа да ја имам љубовта и поддршката од моето семејство и луѓето кои ме сакаат од моја страна, откри еднаш Софија.

За да се прилагоди на нејзиниот иден живот во кралското семејство, во 2010 година таа и една пријателка основаа проект „Playground“ за да им помогнат на децата со посебни потреби во Јужна Африка. Таа доброволно се пријави во Африка, а за време на пандемијата на вирусот корона, доброволно се занимава и со здравството.

Принцот Карл Филип и принцезата Софија се венчаа на 27 јуни 2014 година, и исто како што јавноста ја осуди селекцијата на принцот Хари и неговата свадба на Меган Маркл четири години подоцна, така се случи и со оваа двојка.

Принцот јасно им кажа на медиумите дека нема да го толерира нивното однесување кон избраничката. И тие се правдаа велејќи дека принцезата Софија не е добредојдена во шведското кралско семејство.

За да се прилагоди на нејзиниот иден живот, Софија доби тим стилисти кои и помогнаа да се подготви за свадбата. Тие и го забранија солариумот и предложија нови фризури.

Наводно, инспирација за новиот изглед била нејзината свекрва, кралицата Силвија, која исто така нема кралска крв, но е многу популарна кај Швеѓаните иако е родена во Германија.

Принцот Карл Филип и Софија го кажаа судбоносното „да“ на 13 јуни 2015 година во Стокхолм. Традиционалната свадба имаше и модерни детали, а се играше хитот „Fix You“ од групата Coldplay, како и шведската верзија на хитот „Umbrella“ на Ријана, но и песната која Софија ја напишала специјално за нејзиниот сопруг.

Двојката има две деца – принцовите Александар и Габриел.

Денес Софија е омилена член на шведското кралско семејство и тоа го постигна благодарение на нејзината природност и хуманитарна работа.