ЖИВОТОТ НА ЕДНА ОД АКТЕРКИТЕ ОД „SEX AND THE CITY“ БИЛ ДАЛЕКУ ОД ИДЕАЛЕН: Кери можела само да сонува за лукзусен стан и брендирана облека !

3 јули, 2020
sex and the city

Една од главните забелешки на серијата „Sex and the City“ е токму животот на високата нога на главните ликови.

Оправдувањето на продуцентите беше дека благодарение на практичноста од почетокот на текстот, хонорарната колумнистка, која ја играше Сара Џесика Паркер, можела да си ги дозволи сите тие убави работи во животот.

Сепак, математиката не се согласува дека е можно да се дозволи сето ова со еден хонорар. Всушност, изнајмувањето стан на Горната Источна страна во Њујорк не било воопшто ефтино во ниеден момент за време на снимањето на серијата.

Имено, на крајот на минатиот век, на Кери ќе и беа потребни 700 американски долари месечно за да ужива во таа локација. Веќе во 2000 година, кога се емитуваше 3-та сезона, таа сума се искачи на 1.709 долари. Денес просечната цена за изнајмување студио без чувар е 2.160 долари, додека за еднособен стан потребно е да се издвојат 2.700 долари.

Бидејќи станот на Керин всушност бил двособен стан, кој таа го претвори во еднособен стан за да има поголема гардероба, таа во овој момент ќе мора да издвои приближно 3.500 американски долари. Од друга страна, единствениот извор на приход, пишување колумни, во 2018 година ќе и донесел плата од околу 4.333 долари месечно. Кога ќе се одземат сметките и парите потребни за храна, не остануваат многу за коктели, а за салонки „Manolo“ и торби „Fendi“ може да сонува само.

Истиот приговор следуваше и по серијата „Friends“ – како навистина можеа Моника и Рејчел, особено во периодот кога обајцете работеа како келнерки, да си дозволат таков стан во еден од најскапите градови во светот?

Ако порано не сте ги слушнале овие информации, сега за вас е решена мистеријата за луксузниот живот на Кери Бредшо, хероината од серијата „Sex and the City“. Ова исто така објаснува како Моника Гелер од „Friends“ би можела да живее во толку многу њујоршки станови.

Се проценува дека станот во кој живееле скоро сите пријатели во одреден момент (освен Рос) бил со големина од 116 до 140 метри квадратни. Инаку, просечниот стан во Менхетен е околу 90 квадратни метри. Со малите плати, Моника и Рејчел не можеа да си го дозволат овој луксуз. Изговор на креаторите на серијата беше дека Моника наследила одличен договор од нејзината баба, која порано живеела во тој стан, што ѝ овозможило да ужива во тој простор за само 200 долари месечно.

Сепак, оние што сакаат да изнајмат трособен стан во Вест Вилиџ денес мора да издвојат најмалку 4.500 долари месечно за тоа. Патем, становите во овој дел од Големото јаболко чинат околу 7-8 000 долари. Иако зградата во која живееле нема лифт, поради неговата големина, овој стан би го добил епитетот „масивен“. Реновиран, може да се продаде за околу два милиони долари.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi