Доктор од Сингапур открива ново сознание за Корона вирусот: Се појавила нова мутација!

19 август, 2020
сфсдфсд

Мутацијата на новиот вирус корона, кој станува се почест во Европа, а неодамна беше откриен во Малезија, е веројатно попренослив, но се чини помалку смртоносен, според Пол Тамбија, угледен Сингапурски лекар, специјалист за заразни болести. Тамбија вели дека мутацијата Д614 Г е откриена и во Сингапур.

Нови 19 заболени од корона вирусот – бројот на пациенти се искачи ...


Тој додава дека мутацијата веројатно нема да влијае на ефективноста на потенцијалната вакцина, и покрај спротивните предупредувања на некои здравствени експерти. „Можеби е добра работа што вирусот е заразен и во исто време помалку смртоносен“, рече Тамбија за Ројтерс, објаснувајќи дека повеќето вируси обично стануваат помалку заразни по мутирањето. – Во интерес е вирусот да зарази што е можно повеќе луѓе, но не и да ги убие, бидејќи вирусот зависи од неговиот „домаќин“ од чии клетки „се качува“. Бидејќи тие самите немаат клеточни делови, тие целосно зависат од механизмот на производство на енергија и протеините на клетките домаќини – рече тој. Научниците ја открија мутацијата во февруари, кога според СЗО циркулираа во Европа и Америка. СЗО соопшти дека нема докази дека мутацијата резултирала во потешка форма на болеста.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris