10 причинители за низок раст кај децата!

9 јули, 2020
download

Растот е многу сложен процес што се одвива под влијание на бројни генетски фактори и разновидни фактори на животната средина.
Нормалниот раст е еден од најсигурните показатели за добро здравје на детето, како и соодветна исхрана и поволно емоционално опкружување. Во пракса, повеќето деца и адолесценти кои се обраќаат кон педијатриски и педијатриски ендокринолози за проблеми со низок раст немаат органски заболувања, генетски или хормонални нарушувања. Во такви случаи, висината на детето, што е во согласност со моделот на висина или раст на родителот или други блиски роднини, укажува на низок или бавен раст во семејството.

Препознавајќи ги физиолошките форми со низок раст, се избегнува екстензивно, комплицирано и скапо лабораториско тестирање. Примарната задача на лекарот е да ја објасни причината за бавниот раст, да претстави прогноза (обично поволна) во однос на висината во зрелоста и да се елиминира непотребната грижа за детето и неговите родители.

Раното откривање на оние причини за раст и развојни нарушувања што можат успешно да се третираат го подобрува крајниот резултат на терапијата (неухранетост, целијачна болест, недостаток на хормонот за раст или хипотироидизам, предвремен пубертет) или хронично воспалително заболување на цревата, заболувања на бубрезите.

Така, систематски претставено, главните причини за нискиот раст би биле:

        1. Нормални варијанти на низок раст (семејна традиција на низок раст)

        2. Хромозомски абнормалности: Синдром Тарнер и Даунов

        3. Скелетна дисплазија

        4. Други генетски синдроми: Russell-Silver, Noonan, Prader-Willy

        5. Ендокринолошки заболувања

        6. Неисхранетост

        7. Хронични заболувања: гастроинтестиналниот тракт (целијачна болест и воспалително црево), бубрежни заболувања

        8. Лекови: кортикостероиди, истовремена терапија ADHD

       9. Идиопатски низок раст (непозната причина)

   10. Интраутерина ретардација на растот

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi