10 знаци дека вашиот партнер ја уништува вашата самодоверба: Препознајте ги црвените знамиња на време!

30 декември, 2020
shutterstock1034150995-830x0

Не секогаш стои лоша намера зад овие гестови

Психолозите велат дека самодовербата и самоувереноста се различни работи. Можеме да бидеме многу самоуверени, но во исто време да имаме и мала самодоверба. Во емотивната врска, врз нашата самодоверба може да влијае „другата половина“, но, за жал, не секогаш во позитивно светло.

Знаеме дека патот до пеколот е трасиран со добри намери. Значи, ако забележите некој од знаците дека „другата половина“ ја поткопува вашата самодоверба, отворено зборувајте за тоа – можеби работите ќе се променат.

1. За сѐ одлучува самостојно

Дури и ако не сакате да носите одлуки, понекогаш и на двајцата ви се чини важно да учествувате во тоа.

Ако вашиот партнер секогаш одлучува сам, тој ви испраќа порака дека вашето мислење не му е важно.

2. Сам избира фотографии за социјалните мрежи

Слатко е кога вашиот партнер ќе ви каже дека ве сака и кога сте уморни, болни или во тренерка. Но, ако ја објави вашата фотографија во не многу репрезентативно издание без договор со вас, тоа е веќе загрижувачко.

Ова може да го протолкувате како негова желба да ве претстави во лошо светло и самиот себеси во подобро светло, а ова може да биде удар за вашата самодоверба.

3. Ве прекинува додека зборувате

Упадот не е карактеристика на добро воспитаните луѓе. Иако ова однесување обично е резултат на премногу возбуда или страв дека „другата страна“ ќе го заборави она што сакаше да ви го каже, тоа е исто така порака дека вашиот партнер не ве слуша внимателно.

Дали има нешто полошо од моментот кога ќе сфатите дека на „другата половина“ навистина не ѝ е грижа што сакате да кажете?

4. Ги преиспитува ги вашите одлуки

– Дали сте сигурни дека сакате да ја смените работата? Знам толку многу луѓе кои би дале што било на светот да дојдат на вашето работно место, а вие гласате!

– Мислите дека е паметно и нема да жалите за тоа утре?

Ваквите и слични изјави не само што можат да ве потресат во одлуката што сте ја донеле, туку и да ве натераат да се чувствувате како дете.

5. Негативен говор на тело

Говорот на телото е моќно оружје. Ако вашата „втора половина“ често превртува со очите додека зборува, гледа во неговиот мобилен телефон или одеднаш има некоја важна работа да направи, тој ви појаснува дека „мора итно да ѝ носи лекови на тетка си“.

6. Недостаток на поддршка

Можеби само што започнавте јога и сте воодушевени од она што го научивте на првите часови. Можеби сакате да сликате и само ја подготвувате својата прва самостојна изложба. Можеби обожавате да трчате и би биле пресреќни доколку „другата половина“ ви се придружи во таа активност.

Но, ако наместо поддршка, наидете на тишина или, уште полошо, на потсмев, размислете добро за правецот во кој се одвива вашата врска.

7. Приговарање

Ја направивте првата торта во вашиот живот и можеби не се покажа многу добро, но не беше за фрлање. Од аголот на вашата „втора половина“, вие „немате идеја во кујната“. Се обидовте сами да ја скратите завесата, а потоа таа продолжува да се влече по подот. Следеше коментар: „Не можеш да направиш ништо правилно, остави ја работата“.

Можеби „другата половина“ е во право – оставете ја работата во таа врска и побарајте личност која нема да се жали на секоја грешка.

8. Зборува со вас како да сте дете

Не е пријатно кога еден возрасен човек разговара со друг како да е мало дете. Може да се чувствувате премногу засрамено и омаловажувано кога вашата „втора половина“ се однесува вака, без разлика дали сте сами или во друштво.

Овој став ги тера луѓето да се чувствуваат омаловажени и безвредни. Каде е почитта?

9. Одбивање на кој било предлог

Најтешко им е на луѓето да научат да кажуваат „не“, но ако вашата „втора половина“ одговори негативно на секој ваш предлог, тоа може да ја уништи вашата самодоверба.

На крајот, не треба да ве изненадува ако се чувствувате промашено, неинвентивно, здодевно, неинтересно … И несреќно.

10. Контролен манијак

Ако вашата „втора половина“ ве следи и контролира сè што сте направиле или сте заборавиле да направите, тоа ви испраќа јасна порака дека нема доверба во вас и вашите способности.

Не е познато што е полошо – дали да го сториме тоа тивко или да го зачиниме со некој сочен коментар кој делува како отровна стрела на вашата самодоверба.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris