11 ликови од малите екрани кои имаат најголемо влијание на модата во 2020!

5 септември, 2020
11 карактери

Глобалната платформа за пребарување на мода Lyst и популарната социјална мрежа Pinterest одлучија да ги здружат силите на нивната огромна база на податоци за да и ги откријат на јавноста единаесетте ликови од малите екрани кои во моментов имаат најголемо модно влијание.

Додека луѓето уживаат во својата омилена серија и гледаат што сакаат кога сакаат, навлегувањето во животот на ликовите од малите екрани никогаш не било полесно, а нивната облека е важен дел од приказната.

Повеќе од кога и да било порано, модните избори на стилисти во сериите предизвикуваат побарувачка на Интернет, а некои од ликовите на малите екрани успеваат да станат модни икони преку ноќ.

1. Вилјанел (Убиство на Ева)

Вилјанел, олицетворена во серијата „Killing Eve“ на ХБО на актерката Џоди Корнер, инспирираше бројни модни трендови откако се појави на малите екрани во денешниот иконски розов фустан од тул со потпис на Моли Годард.Таа стана еден од најголемите извори на модна инспирација благодарение на нејзиниот смел, огнен и женствен изглед. Нејзините облеки видени во серијата на Пинтрест резултираа во невиден интерес на јавноста, предизвикувајќи 1060 проценти зголемување на пребарувањата.

2. Сабрина Спелман (Застрашувачки авантури на Сабрина)

Старата добро позната серија од малите екрани уште еднаш се најдоа во центарот на вниманието, благодарение на повторното снимање на култни серии, а ‘Chilling Adventures of Sabrina’ на Нетфликс не се разликува. Објавувањето на нејзиниот главен лик Сабрина Спелман стана главен извор на модна инспирација како што се приближуваше есента, а на Пинтрест тие резултираа во потрага зголемена за 7450 проценти. Побарувачката за ребрести џемпери порасна за 49 проценти во Лајст во април по лансирањето на втората сезона на шоуто; потрагата по џемпери на Фер Остров исто така се зголеми за 30 проценти во истиот период. Во меѓувреме, потрагата по карирани здолништа инспирирана од Сабрина на малите екрани се зголеми за 35 проценти во споредба со април минатата година.

3. Рената Клајн (Мали лаги)

Рената Клајн, која ја глуми актерката Лора Дерн во популарната серија на ХБО „ Мали лаги“, е позната по својот беспрекорен деловен стил на облекување, што најчесто се однесува на носење на совршено скроени панталони и импресивна колекција на дизајнерски чанти. Нејзиниот стил е елегантен и скап, а судејќи според податоците на Lyst и Pinterest, привлекува голем интерес кај клиентите. Во споредба со претходната година, потрагата по облека од серијата  на Пинтрест резултираше со скок од пребарување од 490 проценти. Модната потрага по црвениот фустан на францускиот дизајнер Роланд Мурет се искачи на Лајст за 87 проценти откако беше виден во првата епизода од очекуваната втора сезона на серијата; брендот исто така уживаше пораст на пребарувања (23 проценти) неколку недели подоцна, кога Рената се појави во јакната Делен.

4. Џејн Вилануева (Џејн Невината)

Џејн Вилануева ги освои срцата на гледачите во 2014 година, кога се емитуваше првата сезона на сатиричната теленовела „Јаne the Virgin“, а долгоочекуваната петта и последна сезона ги натера илјадниците клиенти да ги рекреираат нејзините изданија што се гледаат на малите екрани. Податоците на Pinterest покажуваат 85% зголемување на пребарувањата по нејзините изданија, додека Лист тврди дека фустанот на Хидерс на Зимерман што го носела бил прегледан повеќе од 7.000 пати неделно по објавувањето на епизодата и зголемување на сандалата и цветни фустани од Кети Пери, кои ликовите непрекинато ги носат во серијата.

5. Тан Франс (Квир око)

По четири сезони на шоуто „Queer Eye“ на Нетфликс, модното влијание на „Фантастична петка“ е неспорно. Познат по неговата љубов кон маиците со дезени, стилот на модниот експерт Тан Франс стои зад најголемите пребарувања оваа година на Lyst. По објавувањето на четвртата сезона на шоуто во март, потрагата по машка маичка во риги се зголеми за 39 проценти, додека потрагата по машки сиви костуми се зголеми за 11 проценти. Потрагата по поло маици со дезен на Pinterest е зголемена за 58 проценти оваа година, што не е изненадувачки: во првите две недели од март на Lyst имаше повеќе од 10 илјади пребарувања на поло маици со дезени, а над 100 клиенти специјално ја бараа „Tan’s shirt“

6. Вероника Ложа (Ривердејл)

Заводливата и радосна естетика на главните ликови од серијата „Ривердејл“ ја направи извор на модна инспирација од нејзината прва емитувана сезона во 2017 година. Гореспоменатата серија дури ги инспирираше нејзините обожаватели да започнат обемни блогови и профили на Инстаграм посветени исклучиво на облеката што ја носи нејзината екипа. Модниот стил на жителката на Ривердејл „тоа“ Вероника Ложа е еден од најпопуларните на модниот пребарувач „Lyst“, а податоците од „Pinterest“ покажуваат дека потрагата по наборни фустани што ги носеше ликот на Veronica Lodge во серијата се зголеми за 29 проценти.

7. FleaBag

Британската драмска серија „Fleabag“ стана светски феномен откако нејзината втора сезона беше објавена три години по нејзиното телевизиско деби, а на ликот Фиби Валер-Бриџ му требаше само една епизода од новата серија за да предизвика онлајн модни пребарувања. Црниот комбинезон со отворен грб што го носеше во премиерната епизода од втората сезона предизвика 460 проценти зголемување на пребарувањата во Пинтрест во јуни. Со 4,757 проценти пораст на пребарувањата на Fleabag на Pinterest, податоците на Lysta покажуваат силен интерес за избор на моден карактер – побарувачката за црни мантили и црвени фустани од марката Reformation значително се зголеми во април.

8. Ерик Ефионг (Сексуално образование)

Ѕвездата од серијата „Сексуално образование“ на Нетфликс, актерот Нкути Гатва, доби силни пофалби од критичарите и публиката за ликот на Ерик Ефионго, чиј стил ги инспирираше и модните купувачи. Пребарувањата на клиентите по патиките на Најк, ПГ 2 што ги носеше Гатва во серијата, пораснаа за 14% во периодот од јануари до март, откако во една од епизодите ја носеа својата светло-виолетова верзија. Во текот на истиот период, побарувачката за комплети тренерки се зголеми за 22%, а во меѓувреме, неговата маица со тигар-модел предизвика 40% зголемување на пребарувањата на Lyst за истата, како и 44% на Pinterest.

9. Зои Џонсон (Пораснат)

Ликот на Зои Џонсон од серијата „Grown-ish“, кого го глуми актерката Јара Шахиди, е една од најелегантните студенти кои исто така се појавија во серијата како практикант во списанието Teen Vogue, инспирирајќи илјадници клиенти да ги рекреираат нејзините младешки изданија. Втората сезона од серијата за модни купувачи се покажа како особено инспиративна, а пребарувањата за облеката на Зои се зголемиле за 28% на „Пинтрест“. Во меѓувреме, нејзините комбинезони од Топшоп станаа најбараната облека на Лист во јули.

10. Ава Јалали (Слатки мали лажги)

За само 10 епизоди, серијата „Pretty Little Liars: The Perfectionists“ стана една од најпознатите стилски сегашни серии на малите екрани. Студентката по мода Ава Jалали, која ја игра Софија Карсон, го зголеми бројот на пребарувања на „Пинтерест“ благодарение на нејзиниот трендовски, но студиозен изглед. Ава го запечати своето модно влијание кога побарувачката за нејзиниот кадифен наметкан фустан се зголеми за 37 проценти во неделата на емитувањето, додека нејзиниот бренд Кели наметка ја зголеми побарувачката за бањарки за 44 проценти во април.

11. Единаесет (необични работи)

Третата сезона на хит-серијата „Stranger Things“ на Нетфликс го прикажува ликот Елевент како крајно дете од 80-тите години, благодарение на нејзината новооткриена љубов кон светли кошули за куглање, луди принтови, комбинезони и впечатливи ленти за коса. На Pinterest, барањето на фотографии од облеката на гумицата се зголеми за 28%. На Lyst, потрагата по џемпери порасна за 57 проценти во првите 2 недели од јули откако Ел носеше особено живописен модел на оваа облека.