11 неверојатни работи што можете да ги направите со бебешки шампон: Нема да верувате колку може да биде корисно во домаќинството!

28 септември, 2020
НАСЛОВНА БЕБЕ

Што е толку нежно што можете да ја измиете косата на бебето, но и да го исчистите каучот? Бебешки шампон!

Јасно е дека овие шампони се одлични за бебињата, а исто така и за родителите, бидејќи е познато дека капењето ќе помине без солзи.

Но, овој нежен препарат може да се користи и за многу работи во домаќинството – миење облека, под или чистење на лице

1. ИЗМИЕТЕ ГО ЛИЦЕТО

Ако овој производ е безбеден за кожата на вашето бебе, тогаш е јасно дека нема да му наштети ниту на вашата кожа. Дерматолозите често препорачуваат да го користат луѓе кои имаат некои проблеми со кожата, како што е дерматитис, за миење на лицето секојдневно. Така можете да го користите без страв.

2. СРЕДСТВА ЗА БЕЗБЕДНО ВАДЕЊЕ НА ЛЕПЕНКИТЕ

Ако не сте доволно храбри, тогаш реченицата не ви значи ништо – едноставно излупете ја брзо. Но, кој сака да ги вади лепенките … Ако не сте храбри, советот е да ставите малку од овој шампон на лепенката и нема ни да почувствувате дека исчезнала. Можете и да го исчистите вишокот крем оставен под лепенката со шампон.

3. ЧИСТИ СИНУСИ

Малку испарување може да помогне во расчистување на синусите и може да престанете да ‘рчи, но ако ставите неколку капки од овој шампон во вода што содржи и сол, можете да подготвите лек што ќе ви помогне доколку имате синусна инфекција, вели Мас Такашима, лекар и директор на центарот. синусна болест на Универзитетот Бејлор. „Ние им порачуваме на децата да ги мијат рацете со сапун и вода, а не само со сапун, затоа што така полесно ќе се ослободат од бактериите, а истото важи и за синусите“, додава тој, додавајќи дека ова е новост, па затоа е добро прво да се консултирате со лекар.

4. ТРЕТИРАЈТЕ МАЛИ ИНФЛАМАЦИИ

Дали ве вознемируваат црвени и отечени очни капаци? Оваа состојба често е предизвикана од бактерии, а симптомите вклучуваат црвенило на окото, чешање, пецкање, кинење и пецкање. Третманот вклучува силна хигиена, а тоа можете да го направите со топла газа и раствор во кој ставате вода и бебешки шампон.

5. ЧИСТ НАКАЗИЈА

Дијамантите се многу отпорни, па затоа не е невообичаено ако добиете совет да го исчистите накитот во топла вода во која сте додале малку шампон за бебиња.

Но, дали знаевте дека можете да го користите истиот детергент за миење на накит што не е направен од злато или сребро? Едноставно измешајте вода и шампон и избришете го накитот со четка или памукче, кое потоа треба добро да се исуши со крпа.

6. ИСЧИСТЕТЕ ГО ПОДОТ

Ако сакате да ја намалите употребата на силни средства за чистење во домаќинството, размислете за шампон за деца. Многу експерти ќе ве советуваат да го користите овој производ за ламинати, а можете да го подготвите со мешање на 2 лажици шампон и еден литар вода. Тоа е нежен агенс, и ќе исчисти сè добро.

7. ЧИСТЕТЕ КОЖЕН МЕБЕЛ И КОЖНИ ЈАКНИ

Постојат многу лекови на располагање за чистење на кожата, но честопати не ви треба ова специјално и често скапо решение. Измешајте капка шампон и малку вода и исчистете го мебелот со сува крпа, а кога станува збор за кожни јакни, постапката е иста.

8.ИСЧИСТЕТЕ ГО КАШМИРОТ И ВОЛНАТА

Кашмир и волна се чувствителни на вода, но детскиот шампон е доволно нежен што можете да ги измиете со него. Едноставно измијте ги рацете со вода и шампон и оставете ги да се исушат.

9. ПОПРАВЕТЕ ГО ЗИПЕРОТ  НА ПАНТАЛОНИТЕ

Тој е заглавен и не се движи? Ставете малку шампон и допрете со памукче. Ако не е скршен, ова сигурно ќе ви помогне.

10. ИЗБАЊАЈТЕ ГО ВАШЕТО КУЧЕ

Секако, производот што е безбеден за бебињата е безбеден и за домашните миленици, но бидејќи кожата на кучето има различна PH вредност, дури и најблагите производи можат да бидат штетни. Но, ако вашето куче штотуку се преврте во нешто со смрдливо и немате ништо друго при рака, слободно користете го овој шампон за да го измиете.

11. ИСЧИСТЕТЕ ГИ ЧЕТКИТЕ ЗА ШМИНКА

Валканите четки за шминка може да бидат плодна почва за бактерии, кои можат да му наштетат на вашето здравје и вашиот изглед и често може да шират опасни инфекции, како што се оние предизвикани од ешерихија коли или габи. Експертите препорачуваат да ги миете на секои 10 дена со благ шампон. Сè што треба да направите е добро да ги исплакнете и исцедите и оставете ги да се исушат.